Britanya'da 200 çocuğa 'potansiyel terörist' yaftası

LONDRA - Britanya polisinin, altı bölgede 200 ortaokul öğrencisine potansiyel  terörist damgası vurduğu ortaya çıktı. Terörle mücadele uzmanlarından Batı Yorkshire Emniyet Müdürü Sir Norman Bettison’ın mimarlığını yaptığı, İçişleri Bakanlığı’nın finanse ettiği ‘Kanal’ adlı proje, ‘teröre eğilimli gençlerin radikal grupların eline düşmesinin engellenmesi amaçlanıyor’ diye gerekçelendirildi. En küçüğü 13 yaşındaki gençlere potansiyel terörist yaftanın yapıştırılması da ‘aşırı uçların etkisi altında kalma ihtimalleri yüksek’ diye izah edildi. Bu gençlerin dini açıklanmasa da Müslüman oldukları sanılıyor.
Bir buçuk yıldır Lancashire, Londra’nın Lambeth semti, Batı Yorkshire, Midlands, Bedfordshire ve Güney Galler’de yürütülen projede aile, öğretmen ve din adamlarıyla işbirliği yapılıyor. Bettison, en başta radikal örgütlerin çekim alanında görülen 10 çocuğu ‘potansiyel terörist’ olarak saptadıklarını, bugün bu sayının 200’e çıktığını söyledi.
Çocuğun özellikle okul hayatı mercek altına alınıyor. Kişisel özelliklerine göre her çocuğa özel bir müdahale yöntemi geliştirilirken, öğretmen, imam ve ailelerden çocuktaki değişimleri izlemeleri ve rapor etmeleri isteniyor. Çocuğun edebiyat dersinde yazdığı bir kompozisyonda aşırı görüşler ortaya koymasından, görüştüğü kişilere dek her şey veri olarak kullanılıyor.
56 kişinin öldüğü 7 Temmuz 2005 Londra saldırılarını hatırlatan Bettison, şu açıklamayı getirdi: “7 Temmuz’daki saldırıları gerçekleştiren dört bombacıdan biri işi olan, topluma adapte olmuş iyi bir ailenin çocuğuydu. Ama geriye dönüp baktığımızda öğretmenleri onun alıştırma kitaplarına Kaide’yi öven ifadeler yazdığını söylüyor.  Şimdi ‘keşke öğretmenleri ve aileleri o zaman müdahale etseydi’ diyoruz”
Britanya İslam Konseyi Başkanı Inayat Bunglawala, ‘Özel hayatın gizliliğine müdahale’ tepkisini gösterdi. Projenin Müslüman cemaati hedef almadığını savunurken, “Bu Müslüman toplumun itimatına dayalı bir yapı. Onlar sayesinde mesajlara karşı savunmasız ve mesajlardan etkilenebilen çocukları saptayabiliriz” diyen Bettison, bunu  ‘çocukları uyuşturucudan uzakı tutma programlarına’ benzetti. (aa, Indepenedent, Guardian)