Britanya'da Blair devri kapanıyor

Britanya, bugün Londra'nın Downing Sokağı'ndaki 10 numaralı başbakanlık konutundan son kez çıkacak Tony Blair'e kapıyı kapatıyor. Lakin 10 yıllık iktidarı boyunca Kosova, Afganistan, Irak ve...

LONDRA - Britanya, bugün Londra'nın Downing Sokağı'ndaki 10 numaralı başbakanlık konutundan son kez çıkacak Tony Blair'e kapıyı kapatıyor. Lakin 10 yıllık iktidarı boyunca Kosova, Afganistan, Irak ve pek çok uluslararası meselede başrol oynayan Blair dünya işlerinden elini eteğini çekmeyecek. Zira Filistin yönetiminin bölünmesiyle İsrail'in gönlüne göre bir Ortadoğu çizilmesi ihtimalinin güçlendiği sırada Blair için yeni görev spekülasyonu var: BM, ABD, AB ve Rusya'nın oluşturduğu Ortadoğu Dörtlüsü'nün arabuluculuğu...
'Tokmağına asılıp kalacağım'
10 numaranın cilalı siyah kapısı için "Herhalde tokmağına asılıp kalacağım" esprisi yapan Blair, bugün önce başbakanlıktan parlamentoya geçip veda konuşması yapacak, sonra Kraliçe 2. Elizabeth'e istifasını sunacak. Blair'in 1994'te liderlik sırası anlaşması yaptığı ve altı yıldır koltuğu vermemekte direttiği Maliye Bakanı Gordon Brown, pazar günü üstlendiği İşçi Partisi lideri sıfatıyla Kraliçe tarafından başbakan olarak görevlendirilmek üzere saraya çağrılacak.
12 yaşında İşçi Partisi için kapı kapı dolaşıp oy toplaması, 16 yaşında Edinburg Üniversitesi'ne girmesi, akademisyenlikten medya ve siyasete her alanda at koşturması gibi özellikleriyle 'dâhi' diye nitelenen 56 yaşındaki Brown, Blair'in gölgesinden kurtulamamıştı. Brown'ın zamanında iç siyaseti öğrettiği Blair'den farklı olarak hem ABD Başkanı George W. Bush'la içli-dışlılıktan kaçınması hem de AB'ye mesafeli yaklaşması bekleniyor. Yeni hükümetle 2008'de erken seçime gitmesi de kuvvetle muhtemel. Hedefi, İşçi Partisi'ne dördüncü kez seçim kazandırıp bir ilke imza atmak.
Yolsuzluklarından zaten kesesini doldurduğu söylenen Blair ise, 188 bin avroluk başbakanlık maaşından olsa da, 90 bin avroluk vekil, 96 bin avroluk emekli başbakan maaşı ve ofisini yürütmesi için 130 bin avro alacak. Dün başbakan sıfatıyla son temasını 'Terminatör' emeklisi Kaliforniya Valisi Arnold Schwarzenegger'le yapan Blair, "Barış ve istikrarın temeli, Filistin sorununa kalıcı çözümde. Elimden gelen her şeyi yapacağım" dedi. Arnie ise 'Büyük diplomat' diye övdüğü Blair'in hem Ortadoğu hem de küresel ısınmaya deva bulmasını temenni etti.
Brown da atamaya karşı
Lakin Blair'in Filistin'de hoş karşılanmasının imkânsız olduğunu belirten Guardian, 32 yaşındaki memur Muhammed Tahir'in "Atanması felaket olur. Bush'un finosundan başka birşey değil. Demokratik seçimin sonucundan ötürü bize ambargo uyguladı. Tarafsız ve bağımsız olamaz" sözlerinin Filistinlilerin hislerine tercüman olduğunu yazdı. Financial Times, ekonomik teşvikle İsrail-Filistin barışı planlayan Brown'ın da, Blair'in arabuluculuğu ihtimalinden rahatsız olduğunu aktardı. (Dış Haberler)