Britanya'da 'Irak tipi kelle avcısı' yakalandı

Geçen yıl 10 Amerikan uçağına saldırı planlarını önlediğini büyük bir debdebe ile duyurmuş olan Britanya polisi, bu kez 'Irak stili adam kaçırıp kelle uçurma' komplosuyla ilgili bir dizi operasyona imza attı.

LONDRA - Geçen yıl 10 Amerikan uçağına saldırı planlarını önlediğini büyük bir debdebe ile duyurmuş olan Britanya polisi, bu kez 'Irak stili adam kaçırıp kelle uçurma' komplosuyla ilgili bir dizi operasyona imza attı. Dün sabaha karşı Birmingham'da ikisi İslami kitapçı 14 adrese yapılan baskınlarda Pakistan kökenli dokuz kişi gözaltına alındı. 'Terör Yasası' çerçevesinde tutuklanan zanlıların hedefinin Britanya ordusunda görevli bir Müslüman asker olduğu öne sürüldü.
Sky News'in polise dayandırdığı iddiaya göre, zanlılar Müslüman askeri kaçırıp, 'Irak usulü' kellesini uçuracak ve görüntülerini internetten yayımlayacaktı. Alınan istihbarat üzerine hedefteki askerin koruma altına alındığı belirtildi. Bölge sakinleri ise yakalanan kişilerin masum olduğu inancını dile getirirken, istihbaratın Müslüman cemaatten geldiği öne sürüldü.