Britanya'da ısı casusluğu da başladı

Britanya'da terör korkusuyla cadde ve sokaklar kameralarla donatılınca ülke 'Big Brother' yakıştırmasıyla anılır hale gelirken, şimdi de 'ısı casusluğu' aşamasına geçildi.

LONDRA - Britanya'da terör korkusuyla cadde ve sokaklar kameralarla donatılınca ülke 'Big Brother' yakıştırmasıyla anılır hale gelirken, şimdi de 'ısı casusluğu' aşamasına geçildi. Askeri casusluk teknolojisiyle donatılmış bir uçak, tüm evlerin termal fotoğrafını çekip ısıyı çarçur eden aileleri fişliyor. Üstelik verilerle ev sahipleri internet üzerinden afişe ediliyor. Amaç hem enerji israfını önlemek, hem de karbon emisyonunu düşürmek.
Enerji israfına karşı başlatılan bu görülmemiş savaşta ilk adımı martta başkent Londra'nın Haringey ilçesi attı. Belediye Meclisi, 'askeri termal görüntü kamerası' yerleştirilmiş casus uçağıyla evlerin fotoğraflarını çekip dışarıya sızan ısı oranını tespit ediyor. Fotoğraflarla internet üzerinden ısı haritası oluşturan yönetim, sonra ev sahiplerini evlerin yalıtımının yapılması ve termostadın derecesinin düşürülmesi konusunda kıskaca alıyor.
İlk harita ısı kaybının en doğru tespitine imkân veren soğuk bir gecede uçağın 450-600 metre yüksekten ilçenin üzerinden 17 kez ileri ve geri uçuş yapmak suretiyle çektiği termal fotoğraflarla oluşturuldu. Kırmızıdan başlayıp lacivertle biten bir renk skalasıyla evler ısı kaybına göre kodlandı. Bu uçuşla 30 kilometrekarelik alanda neredeyse ısı kaçırmayan ev olmadığı tespit edildi. Bu verilerden ısı kaybının miktarı, faturalara nasıl yansıdığı ve küresel ısınmaya katkısı tespit edilecek.
'Google Earth'ten daha müdahaleci değil'
Proje enerji tasarrufu isteyenleri memnun ederken, bunu özel hayata müdahale görünlerden eleştiri aldı. Belediye ise ısı casusluğunun internet üzerinden ev, araba ve sokakları ayrıntısıyla gösteren Google Earth'tan daha fazla özel alana müdahaleci olmadığı savında. (Times)