Britanya'da milli marş tartışması alevleniyor

Britanya'da milli marşın sözlerinin tüm vatandaşları içerecek şekilde değiştirilmesine destek artıyor. İlk kez Londra'da 1745'te söylenen, 19. yüzyıldan beri milli marş olan 'God save the King''in (Tanrı kralı korusun) sözleri ve ezgisi ananonim.

LONDRA - Britanya'da milli marşın sözlerinin tüm vatandaşları içerecek şekilde değiştirilmesine destek artıyor. İlk kez Londra'da 1745'te söylenen, 19. yüzyıldan beri milli marş olan 'God save the King''in (Tanrı kralı korusun) sözleri ve ezgisi ananonim. Marşın 'isyancı İskoçlara' yönelik saldırgan atıflarının değiştirilmesi tartışması, eski Adalet Bakanı Lord Goldsmith'in değişim isteyen cepheye katılmasıyla yoğunlaştı.
Haziranda eski Başbakan Tony Blair'le birlikte görevi bırakan Goldsmith, yaptığı araştırmanın toplumun farklı kesimlerinde de değişikliğin tartışıldığını ortaya çıkardığı, milli marşın sorunlu kısımlarını daha kapsayıcı şekilde değiştirmek gerektiği çıkışı yaptı. Başbakanlık yorum yapmazken, daha önce 1689 tarihli Britanya Haklar Beyannamesi'ni (Bill of Rights) de tartışmaya açacak şekilde reform önermiş İskoç kökenli Başbakan Gordon Brown'ın değişiklik istemediği söyleniyor. Bir kaynak, "Milli marşımızla ve temsil ettiği geleneklerle gurur duyuyoruz" dedi.
Bugün ilk kıtası kullanılan ve 'kral' kelimesinin yerini 'kraliçe'nin aldığı marşın özellikle altıncı kıtası tartışmalı: Tanrı Marshall Wade'e/Kuvvetli yardımını bağışla/Zafer getirsin/İsyanı sustursun/Ve bir sel gibi/Asi İskoçları mahvetsin/Tanrı kraliçeyi korusun!
Kanada, Yeni Zelanda ve Liechtenstein gibi ülkelerde de kullanılan marşın ilk kıtasının ana fikri, 'Tanrı kraliçeyi korusun/Muzaffer kılsın.'
(Dış Haberler)