Britanyalı aşırı sağcı Türkiye'yi hedef aldı, Londra uyarıldı

Britanyalı aşırı sağcı Türkiye'yi hedef aldı, Londra uyarıldı
Britanyalı aşırı sağcı Türkiye'yi hedef aldı, Londra uyarıldı

Avusturya?daki aşırı sağcılar da AP seçimi için İslam karşıtlığından medet umuyor. FOTOĞRAF: reuters

ANKARA - 4 Haziran’daki Avrupa Parlamentosu (AP) seçimi için en hararetli kampanyayı aşırı sağcılar yürütürken, Müslüman ve Türkiye karşıtlığı havada uçuşuyor. Aşırı sağcı Britanya Ulusal Partisi’nin (BNP) Türklere karşı ırkçı broşürler dağıtması üzerine, Britanya Dışişleri uyarılarak polisin harekete geçmesini istenildi.
İskoçya’da dağıtılan ve Türkiye AB üyesi olursa milyonlarca Türk’ün ülkeyi işgal edeceği temasını işleyen BNP broşürlerinde, ‘Vergi mükelleflerinin parası, Türkiye’deki milyonlarca Müslümanın, iş kapan işgalci yabancılara katılmasını sağlayacak Avrupa’nın genişlemesinde harcanmamalı’, ‘Büyük partilerin desteğiyle düşük ücretli 80 milyon Müslüman Türk’e Britanya’yı basıp mahvetme hakkı verecek tehlikeli hamleye karşı çıkın’ gibi ifadeler yer alıyor. Glasgow’daki Türklerin uyardığı Londra Büyükelçiliği, Britanya Dışişleri’nden ırkçı ve dini nefret uyandıran broşürlerin toplatılmasını, ırkçılığa karşı yasaların ihlali sebebiyle konunun polise intikalini talep etti.
Elçilik sözcüsü Orhan Tunç, Sunday Times’a, “Türk milletine hakaret eden çok kışkırtıcı bir söylem içeriyor. Britanya’da yaşayan yüz binlerce Türk ve Kıbrıslı Türk’ü tehlikeye sokuyor” diye konuştu. Britanya Dışişleri de, Türkiye’nin şikayetini incelediklerini, ırkçılıkla mücadelede kararlı olduklarını belirtti. BNP Sözcüsü John Walker ise, broşürlerin ırkçı olmadığını savunarak, “Bir tehdit olarak gördüğümüz, Avrupa ve ülkemizde tırmanan İslamlaşmaya karşıyız. Türk elçiliği bunu beğenmiyorsa, ben ne yapıyım? Bizim görevimiz, Britanya’nın çıkarlarını korumak” dedi. 

Roman karşıtlığı da gözde tema
450 milyon nüfuslu 27 AB ülkesinin temsil edildiği 736 sandalyeli AP için Bulgaristan’daki ATAKA ‘Türkiye’ye hayır’ sloganıyla yarışıyor. Hollanda’da İslam karşıtı Fitne filmiyle şimşekleri üzerine çekmiş Geert Wilders’in liderliğindeki Özgürlük Partisi’nin iki-üç sandalye kapıp, “Batı Hıristiyanlarındır” sloganıyla 19 sandalye alması beklenen Avusturya’daki Özgürlük Partisi’nin yanına oturması bekleniyor. Bir diğer gözde tema da Roman düşmanlığı. AB Dönem Başkanı Çekya’da Ulusal Parti, TV’de yayımlanan reklamında, Nazilerin Yahudi, Roman, engelli ve eşcinselleri ölüme göndermesi politikasına atıfla ‘Çingene sorununa nihai çözüm’ öneriyor. Çeklerin neo-Nazi eğilimli İşçi Partisi, yürüyüşlerinde Roman karşıtı marşlar söylüyor. Macar aşırı sağcılarının da en az 15 sandalye alması bekleniyor. (Radikal, afp)