Britanyalı diplomatlardan yüz kızartan tasvirler

Eski elçiler, Nikaragualılar için 'Şerefsiz alkolikler', Taylandlılar için 'seks düşkünü cühela', Kanadalılar için 'marifet fakiri' gibi yakıştırmalarda bulunmuş

LONDRA - Britanyalı diplomatların emekli ya da tayin olurken görev yaptıkları ülkeler hakkında Dışişleri Bakanlığı’na gönderdikleri mektuplar bilgi edinme yasasıyla gün yüzüne çıkınca Londra’nın yüzü kızardı. BBC’nin elde ettiği ülkenin en ünlü diplomatlarına ait ‘gizli’ mektuplarda Nikaragualılar ‘şerefsiz alkolikler’, Taylandlılar ‘seks düşkünü cühela’ ve Kanadalılar ‘marifet fakiri’ diye tanımlanıyor.
Büyükelçi Roger Pinsent 1967’de Managua’ya veda ederken “Korkarım ortalama Nikaragualıların, Latin Amerikalıların en namussuz, güvenilmez, azılı ve alkolikleri olduğundan şüphe yok” diye yazmış. Büyükelçi başkente Managua’ya varışını “Kentleri bir Avrupalı ziyaretçiyi yok edecek kadar pis. Farkına varmadan geçtiğimiz ilk köyün ismini sorarken istemeden gücendirdik. Oranın başkent olduğu ortaya çıktı” diye anlatmış. Bangkok’ta 1965-1967’de büyükelçilik yapmış Sir Anthony Rumbold Tayvanlılar için “Edebiyat ve resim sanatı yok, sadece acayip bir müzik türü var. Heykel, seramik ve dansları diğer halklardan ödünç. Mimari tekdüze ve iç dekorasyon iğrenç. Kimse kumar ve golfun zenginlerin baş zevki olduğunu inkâr edemez ama çapkınlık hepsi için ana zevk” notunu düşmüş. 1984’de 39 yıllık diplomasi kariyerine son veren eski Ottowa büyükelçisi Lord Moran, Kanadalıları “Burada hiç kimse Britanya’da düzenlenen bir yetenek yarışmasına katılamaz. Biraz yaptığı işte iyi olanlar ulusal figüre dönüşüyor” diye aşağılamış.
1969’da Nijerya Büyükelçisi Sir David Hunt ise, Afrikalılar için ‘papaza kızıp oruç bozan insan’ portresi çizmiş: “Her zaman kendi çıkarlarına azami zarar veren hareket tarzını seçme konusunda çıldırtıcı bir alışkanlıkları var. Ama Afrikalıların hepsi yüzlerine kızıp burunlarını kesmeye hevesli. Böyle bir operasyonu da estetik ameliyatın zaferi olarak görüyorlar.” (Times, afp)