Britanya'nın hardal gazı kobayı Hintliler

Britanya'nın, Hindistan'da sömürge gücü olduğu 2. Dünya Savaşı döneminde yüzlerce Hintli asker üzerinde ölümcül hardal gazıyla gizli deneyler yaptığı ortaya çıktı.

LONDRA - Britanya'nın, Hindistan'da sömürge gücü olduğu 2. Dünya Savaşı döneminde yüzlerce Hintli asker üzerinde ölümcül hardal gazıyla gizli deneyler yaptığı ortaya çıktı. Britanya Savunma Bakanlığı'na bağlı biyolojik ve kimyasal silah laboratuvarı Porton Down'daki bilim insanlarının 1930'ların başında başlatıp 10 yıl sürdürdüğü deneylerde, 'hardal gazının Hintli cildine Britanyalı cildine göre daha fazla zarar verip vermediği' ve 'cephede azami kayıp verdirmek için ne miktarda hardal gazı kullanılması gerektiği' saptanmaya çalışılmış.
Askerlerin vücutları yanıp kavrulmuş
Şu anda Pakistan'ın Rawalpindi kentinde yer alan bir üste yapılan deneylerde, sayıları 500'ü geçen Hintli ve Britanyalı asker gaz odalarına sokulup başta kanser olmak üzere birçok ölümcül hastalığa yol açan hardal gazına maruz bırakılmış. Hastalık geliştirip geliştirmediklerini saptamak amacıyla Hintli askerler deneylerin ardından asla kontrolden geçirilmemiş. Ancak çoğu Hintli askerin cinsel organları dahil tüm vücutlarında ağır yanıklar oluşurken, kritik durumdaki bazıları hastaneye kaldırılmış. Bazı askerler, odalara sadece gaz maskesiyle sokulurken, gaz maskesi kayan bir askerin yüzü ve gözlerinde ağır yanıklar oluşmuş. Hardal gazının gözlere yaptığı etkiyi tespit için gaz odalarına 'şort ve açık yakalı pamuk gömleklerle' sokulan askerlerin bazıları, bir hafta hastanede yatmış. 1942 tarihli Porton raporunda deneklerde 'çok sayıda yanık oluştuğu' belirtilip 'Ağır yanıkları bulunan hastalar, genellikle perişan, kederli ve büyük rahatsızlık çekiyor' denilmiş.