Britanya'nın İran elçiliğinde tutuklama

TAHRAN - İran rejimi tartışmalı cumhurbaşkanlığı seçimini protesto gösterilerini kanla bastırmış gözükürken, Batı’da özellikle eski sömürge gücü Britanya ile tutuştuğu kavgayı hararetlendiriyor. BBC muhabirinin ardından iki Britanyalı diplomatı da sınırdışı eden Tahran, son olarak Britanya Büyükelçiği’nde çalışan sekiz İranlıyı seçim sonrası protestolarda rol aldıkları gerekçesiyle gözaltına aldı.
Dün Fars ajansı bir yetkilinin “Son huzursuzlukta önemli rol oynayan, Britanya Büyükelçiliği’nde çalışan sekiz İranlı gözaltına alındı. Bu kişiler tahrikte faal rol oynadı” açıklamasını geçerken, Britanya Dışişleri Bakanı David Miliband, “Kabul edilemez biçimde taciz ve gözdağı verme. Hiçbir zarar verilmeden serbest bırakıldıklarını görmek istiyoruz” tepkisini gösterdi. Miliband, İran’ın içişlerine karışma ithamını da “Hiçbir dayanağı yok” diye yalanladı. AB Dönem Başkanı Çekya’dan da “AB elçiliklerindeki İranlı çalışanlara verilen gözdağı ve rahatsızlığa müşterek ve güçlü bir yanıt verilecektir” tepkisi geldi. 

‘2 binden fazla gözaltı’
Dini lider Ayetullah Ali Hamaney ise TV’den yayımlanan bir toplantıda şöyle konuştu: “İran hakkında budalaca yorumlar yapan bazı Avrupalı ve Amerikalı yetkililer, kendi sorunlarının hepsini çözmüş ve geriye bir tek İran kalmış gibi konuşuyor. İranlıların, Batılıların siyaseten müdahale ettikleri her yeri kirlettiklerinin farkında olduğunu görmezden geliyorlar.”
ABD merkezli İnsan Hakları İzleme örgütü Besiç milislerinin seçimi protesto için geceleri damlarda tekbir getirilen semtleri basarak ev sakinlerini tartakladığı ve hatta gözaltına aldığını iddia etti. Uluslararası İnsan Hakları Federasyonu Tahran’daki bağımsız kaynaklara göre 2 binden fazla kişinin gözaltında, yüzlercesinin de kayıp olduğunu duyurdu.
Hile iddalarını inceleyen Anayası Koruma Konseyi’nin adayların temsilcilerinin katılacağı bir komisyonda oyların yüzde 10’unun yeniden sayılması önerisine reformcu adaylar Mir Hüseyin Musavi ile Mehdi Kerrubi’den “Seçim iptal edilmeli” yanıtı geldi. Ancak  Kerrubi’nin sonuçlara dair sorumluluğun Hamaney’e bırakılması çağrısı şaşırttı. (Dış Haberler)