Britanya'ya 'Acem usulü' ödül

İran, Britanya'yla esir asker krizinin 12. gününde propaganda müsabakasını 'rövaşatadan golle noktalama' sinyali verdi. 23 Mart'ta Basra Körfezi'nin tartışmalı bölgesinde esir aldığı 15 Britanyalı askerin hepsinin karasularına...

TAHRAN - İran, Britanya'yla esir asker krizinin 12. gününde propaganda müsabakasını 'rövaşatadan golle noktalama' sinyali verdi. 23 Mart'ta Basra Körfezi'nin tartışmalı bölgesinde esir aldığı 15 Britanyalı askerin hepsinin karasularına yasadışı girdiklerini itiraf ettiğini duyuran Tahran yönetimi, ekledi: "Ancak Britanya'nın tutumundaki olumlu değişiklik sebebiyle ayrıntıları yayımlamıyoruz." İran'ın Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı Ali Laricani de olayı yargıya taşıma niyetleri olmadığını söyledi.
'İran'la görüşeceğiz'
15 esirin hepsinin yasadışı girişi itiraf ettiğini duyuran İran devlet televizyonu, Tahran'ın bakış açısına göre hazırlanmış bir haritanın önüne koyduğu iki esiri İran sularına girdiklerini söylerken gösterdi. Propaganda savaşında bu kez Yüzbaşı Chris Air ile Teğmen Felix Carman gibi iki üst düzey asker kullanıldı. Ardından İran devlet radyo-televizyonu ile ISNA ajansı, "Britanya hükümetinin yaygaracı politikalarında son iki günde değişiklik görülmesi üzerine 15 denizcinin itiraflarının ayrıntılarını yayımlamıyoruz. Britanya bu yolda devam ederse, meselenin ikili süreçle çözülebileceği ve İran'ın mantıklı taleplerine ulaşılabileceği umulabilir" dedi.
Britanya'nın Channel 4 televizyonuna konuşan Laricani de, "Sorunun diplomatik yollardan çözüleceğine inanıyoruz. Yargıya ihtiyaç olacağını sanmıyorum" açıklaması yaptı. Askerlerin İran sularına geçip geçmediğini netleştirmek için bir heyet gerektiğini söyleyen Laricani, "Sorunu karmaşıklaştırmaya niyetimiz yok" diye konuştu.
Hafta sonunda Tahran'ın esirleri yargılama tehdidinin akabinde iki ülkenin dışişleri bakanlıkları doğrudan temasa geçmişti. Dün Britanyalı bir yetkili İran'la tartışmalı sularda gelecekteki anlaşmazlıklardan nasıl kaçınılacağını konuşmayı kararlaştırdıklarını söylerken, Başbakan Tony Blair'in sözcüsü "Perde arkasında çok şey olup bitiyor" ifadesini kullandı.
İran'ın en yeni şovunda ise Air, önüne geçirildiği harita üzerinde bağlı oldukları Cornwall fırkateyni, bindikleri sürat botları ve 'izinsiz giren botların yakalandığı yer' yazısının işaretlendiği bölümleri kalemle gösterdi. Britanyalı yüzbaşı, şunları söyledi: "Haritalarından ve bize gösterdikleri küresel yer belirleme sisteminden (GPS) İran karasularında olduğu anlaşılan şu noktada ele geçirildik. Şu ana değin buradaki insanlardan çok iyi muamele gördük. Bize baktılar ve yeterince yemek verdiler."
Ardından söz alan Carman da, "İran halkına şunu söylemek isterim ki, sularınıza izinsiz girilmesine neden bu kadar kızdığınızı anlayabiliyorum" dedi. 15 esirin birlikte sohbet edip gülüşürken görüntüleri de ekrana yansıtıldı.
ABD uçakları ihlalde
Ancak tek kadın esir Faye Turney'nin başını çektiği önceki iki
itiraf seansına öfkelenen Britanya hükümeti, yine "Bu kabul edilemez, devlet tertibi görüntüler konumumuzu değiştiremez" tepkisini gösterdi. Hafta sonunda ABD Başkanı George W. Bush'un esir krizini 'ciddi rehine meselesi' diye niteleyip İran'ı 'bağışlanamaz davranmak'la suçlamasına ise İran sert yanıt verdi: "ABD Başkanı'nın teknik olmayan, akıldışı ve öngörüden yoksun yorumlardan kaçınması hayırlı olur." İran televizyonu, güneybatıda Huzistan eyaletinde hava sahasının iki Amerikan savaş uçağınca ihlal edildiğini öne sürdü. Uçakların Abadan bölgesinden girip Irak yönünde uzaklaştığını aktaran haber, ABD ordusunca yalanlandı. ABD Dışişleri de, İran'da bir Amerikan vatandaşının da birkaç haftadır kayıp olduğunu açıklayıp, İsviçreli diplomatlar aracılığıyla Tahran'dan resim bir soruşturma istedi. (Dış Haberler)