Britanya'yı titretenler Ortadoğulu doktorlar

Britanya'da cuma günü Londra'da patlayıcı yüklü iki araç bulunması ve cumartesi günü Glasgow havaalanına gaz tüpü dolu bir araçla girmeye kalkışılmasıyla ilgili soruşturmada Ortadoğulu doktorlar zan altında.

LONDRA - Britanya'da cuma günü Londra'da patlayıcı yüklü iki araç bulunması ve cumartesi günü Glasgow havaalanına gaz tüpü dolu bir araçla girmeye kalkışılmasıyla ilgili soruşturmada Ortadoğulu doktorlar zan altında. Gözaltına alınanların sayısı dün yediye çıkarken, bunlardan ikisi Glasgow saldırganları. Britanya medyası, Glasgow zanlılarından birinin İskoç kentinin yakınlarındaki Royal Alexandra hastanesinde çalışan Iraklı doktor Bilal Abdullah olduğunu duyurdu. Havaalanının kapısında aracı ve kendisini ateşe veren zanlı da ağır yanıklar nedeniyle aynı hastanede tedavi görüyor.
Cheshire bölgesinde polisin yol kesip araçlarından çıkardığı iki zanlının, orta İngiltere'deki bir hastanede çalışan 26 yaşındaki Filistin kökenli Ürdünlü doktor Muhammed Cemil Abdülkadir Aşa ile eşi Dana olduğu belirtildi. Medyada, diğer zanlıların İranlı ve Lübnanlı olduğu spekülasyonu yapılıyor. 7 Temmuz 2005'teki Londra bombacıları ise Britanya doğumlu Müslümanlardı.
Polis hastaneleri basıyor
Düzenlenen 19 baskından Aşa'nın hastanedeki odası ile Royal Alexandra Hastanesi de nasibini aldı. Polis, Royal Alexandra'da şüphelendiği iki düzeneği kontrollü biçimde patlattı. İddialar, komplonun beyninin 2.5 yaşında bir erkek çocuk babası Filistin kökenli nörolog Aşa olduğu yönünde. Ürdün'deki ağabeyi ile babası ise, doktorluk eğitimini bursla tamamlayacak kadar parlak bir öğrenci olan Aşa'nın aşırılıkçı olmadığını söyledi.
'Londra ile Glasgow aynı kişilerin işi'
Medyaya göre, Londra'daki iki araca uzaktan kumandayla infilakı sağlamaları için cep telefonları bırakıldı, ama saldırganlar telefonlardan birini iki kez, diğerini dört kez aramalarına karşın patlamayı sağlayamadı ve dedektifler bu çağrılar sayesinde zanlılara ulaştı. Polisin Glasgow saldırısı olmasından saatler önce düzenleyecek iki zanlının kimliğini saptamayı başardığı, dolayısıyla Glasgow saldırganlarının aynı zamanda Londra'ya iki aracı koyanlar olduğu söyleniyor. Her iki olayın patlayıcıları Glasgow yakınında üretilmiş. (afp, ap, cnn)