Brown 21. yüzyıl demokrasisi için kolları sıvıyor

Selefi Tony Blair'in halkın siyasete güvenine verdiği hasarı onarmaya çalışan Gordon Brown, Britanya Başbakanı sıfatıyla önceki gün Avam Kamarası'na ilk hitabında...

LONDRA - Selefi Tony Blair'in halkın siyasete güvenine verdiği hasarı onarmaya çalışan Gordon Brown, Britanya Başbakanı sıfatıyla önceki gün Avam Kamarası'na ilk hitabında, parlamento ve temsili demokrasiyi geliştirecek yeni reform planı sundu. 'Hükümeti halkın daha iyi hizmetkârı kılma' sloganını kullanan Brown, başbakanın yetkilerinin savaş kararı alma başta olmak üzere 12'sinin parlamentoya devrini öngörüyor. Amaç Britanya'nın ilk yazılı anayasasına 21. yüzyılda nihayet kavuşması. Paketin ana unsurları şöyle:

 • Hükümetin parlamento onayı gerekmeden savaş ilan etme yetkisi bitecek. Uluslararası anlaşmalar için parlamento onayı gerekecek. Yargıç, savcı gibi kilit kamu atamalarında tıpkı ABD'de olduğu gibi parlamento oturumu yapılacak.
 • Hükümet içinde kurulacak Milli Güvenlik Kurulu, ordu, polis, istihbarat ve diplomatik faaliyetleri koordine edecek. Irak yüzünden yitirilen imajı düzeltmek amacıyla 'gönülleri kazanmaya' çalışacak kurul, düzenli tehdit ve güvenlik stratejisi değerlendirmesi yapıp halka duyuracak.
 • Olası Temel Haklar ve Görevler Yasası halkın değerlendirmesine sunulacak. Bu değerlendirmeler sonucu yasa uzun vadede yazılı anayasaya dönüşecek.
 • Yeni bakanlıklar yasası çıkarılıp bakanlıkların faaliyetlerini tetkik edecek bir danışman atanacak.
 • Her İngiliz bölgesi için Avam Kamarası komiteleri oluşturulacak. Bölgesel önemli kararlar için vatandaş jürileri kurulacak, önemli harcamalar oylamaya sunulacak.
 • Başbakan İngiltere Kilisesi piskoposu seçmeyecek.
 • Seçimler perşembe yerine hafta sonu düzenlenecek.
 • Seçmen yaşının 16'ya indirilmesi değerlendirilecek.
 • Parlamento meydanında gösteri yasağı kaldırılacak.
  'Monarşi adına iktidar kullanıldı'
  Brown, Avam Kamarası'nda reform paketini şu sözlerle savundu: "Yüzyıllardır başbakan ve hükümet halk ile seçilmiş temsilcilerine danışmadan monarşi adına iktidarı kullandı. Modern demokraside böyle bir iktidarın yeri yok. Yetkileri parlamentoya devrederek halka daha iyi hizmet eden, daha açık bir 21. yüzyıl Britanya demokrasisi yaratacağız." (bbc, Independent)