Brown tuvalette kilitli kalınca Blair liderliği kapmış

27 Haziran'da Britanya başbakanlığını Gordon Brown'a devreden Tony Blair'in eski basın müşaviri Alastair Campbell, günlüklerinin beşte birinden oluşan 'Blair Yılları' adlı 794 sayfalık kitap yayımladı.

LONDRA - 27 Haziran'da Britanya başbakanlığını Gordon Brown'a devreden Tony Blair'in eski basın müşaviri Alastair Campbell, günlüklerinin beşte birinden oluşan 'Blair Yılları' adlı 794 sayfalık kitap yayımladı. Blair'in imajını cilalamaya yönelik anılarla dolup taşan kitap, eski başbakanın ABD Başkanı George W. Bush'un finosu olduğu kanısını da değiştirmeye çalışıyor.
Bush: Kıçınızı öperim
Mart 2003'te Irak işgaline dair Avam Kamarası'ndaki oylama öncesi Blair, Bush ve dönemin İspanya Başbakanı Aznar'ın düzenlediği zirveye uzanan Campbell, burada ABD Başkanı'nın kendisine "Oylamayı kazanırsanız kıçınızı öperim" diye takıldığını aktarıyor. Eylül 2002'de Blair'in Bush'u BM'den Irak savaşı kararı çıkarmaya ilişkin boş çabadan vazgeçirdiğini aktaran Campbell, Bush'un kendine şunları söylediğini anlatıyor: "Herhalde bir gün Tony'nin uçağa atlayıp çılgın tek taraflıları uçurumun kenarından çektiğinin hikâyesini anlatırsın."
Kitaptaki en manidar not şöyle: "1994'te İşçi Partisi lideri John Smith ölünce Blair ile Brown, Edinburgh'da bir evde buluşup kimin lider olacağını tartışır. Blair liderliğe kararlıdır, buna razı olmayan Brown tuvalete gider. Dakikalar geçer, parmaklarını çatırdarak bekleyen Blair Brown'ın kaçıp gittiğinden şüphelenmeye başlar ki, telefon çalar. Telesekreterde Brown'ın sesi duyulur: 'Tony, ben Gordon. Tuvalette kilitli kaldım.' Kahkahalar içinde yukarı çıkan Blair, 'Valla liderliğimi kabul edene dek içerde kalırsın' der." Gerçekten de Brown parti liderliği için 13, başbakanlık için 10 yıl beklemek zorunda kalır.
Liderlerle bol küfürlü tartışmalar
Kitap Blair'in AB'deki can düşmanı eski Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'a da dokunduruyor. 2000'de Tokyo'daki G8 zirvesinde ABD Hazine Bakanı Larry Summers konuşurken kolutğuna kaykılan Chirac, başı arkaya düşmüş halde horlayıp birkaç dakika sonra da homurdanıp İngilizce, "Çok uzun, çok uzun" demiş. Blair, sahneyi, "Hiç bu denli çarpıcı ABD karşıtlığı ve nezaketsizlik sergilendiğini görmemiştim" diye yorumlamış.
2003'teki AB zirvesinde Chirac'ın "Tony kendini modern sosyalist diye tanımlıyor. Yani benden 5 bin metre daha sağda duruyor" sözlerinin kahkahalarla karşılanmasını da, Blair, Fransızca "Bundan gurur duydum" diye geçiştirir. Eski Alman Başbakanı Gerhard Schröder, 1999'daki bir AB zirvesinde Blair'le tartışırken sinirlenip "Siktir" diyerek odadan çıkınca Blair "Bir Fransız'ın yaraladığı bir Alman tarafından taşaklarının sıkılması pek eğlenceli değil" yorumu yapmış. (bbc, afp)