Brown'dan yeni çekilme adımı

Gordon Brown Britanya Başbakanı sıfatıyla Irak'a ilk ziyaretinde Noel itibarıyla 1000 Britanya askerinin ülkeye dönebileceği ve kasımda Basra'nın kontrolünün Iraklılara devredilebileceğini söyledi.

BAĞDAT/WASHINGTON - Gordon Brown Britanya Başbakanı sıfatıyla Irak'a ilk ziyaretinde Noel itibarıyla 1000 Britanya askerinin ülkeye dönebileceği ve kasımda Basra'nın kontrolünün Iraklılara devredilebileceğini söyledi. Ama Britanyalılara verilen bu müjdeye, saygın ABD'li araştırmacı gazeteci Seymour Hersh'in ABD'nin İran'ı bombalama planının Brown tarafından desteklediği haberi gölge düşürdü.
İran'a saldırı onayı verdi mi?
New Yorker'daki makalesinde ABD'nin Irak'taki Şii milislere destek verdiği suçlamasıyla İran'ın nükleer tesislerini değil de Devrim Muhafızları'nı bombalayabileceğini yazan Hersh, Bush yönetiminin bunu da 'Irak'taki askerlerimi korumak zorundaydım' diye gerekçelendireceğini savundu. Hersh, "Bombardıman planı en olumlu kabulü Gordon Brown'dan aldı" diye yazarken, Independent'ın görüşünü aldığı eski CIA terörle mücadele subayı Phillip Giraldi bunun doğru olmadığını savundu: "Tam tersi. ABD Savunma Bakanı Robert Gates bu öneriyi götürdüğü son Londra ziyaretinde tersyüz edildi. ABD'nin İran'a yönelik her operasyonunda Hürmüz Boğazı'nda konuşlu Britanyalı mayın temizleyecilerine ihtiyaç var. Ama şu ana dek bu destek sağlanamadı."
Bağdat'ta ise Başbakan Nuri Maliki ve ABD güçlerinin komutanı David Petraeus'la görüşen Brown, şu mesajı verdi: "Yıl sonunda Britanya askeri sayısını 5 bin 500'den 4 bin 500'e indirebileceğimize inanıyorum. 2008'de yeni azaltmaya dair şimdiden bir şey söyleyemem. Bu iki ay içinde Basra'nın kontrolünü Iraklılara devredebiliriz, yani Iraklılar kendi güvenliklerinin sorumluluğunu üstlenebilir. Basra'da yatırım ve kalkınma ajansı kuracağız." Bir ay önce 500 Britanya askeri Basra'nın içinden dışarıdaki hava üssüne çekilerek, kenti Iraklılara devretmişti. Brown, Bağdat'tan Basra'ya geçip Britanya askerleriyle buluştu. (afp, Independent)