Brown'ın bakanı ABD'yi eleştirdi

Selefi Tony Blair'in 'Bush'un fino köpeği' etiketinden kendini uzak tutmaya çalışan Britanya Başbakan, Gordon Brown'un, Irak işgaline karşı çıkan David Miliband'ı dışişleri koltuğuna oturtmasının ardından...

LONDRA - Selefi Tony Blair'in 'Bush'un fino köpeği' etiketinden kendini uzak tutmaya çalışan Britanya Başbakan, Gordon Brown'un, Irak işgaline karşı çıkan David Miliband'ı dışişleri koltuğuna oturtmasının ardından, kabinesinden bir bakan 'ABD'yle ilişkilerde değişim sinyali' veren konuşmasıyla dikkat çekti. Uluslararası Kalkınma Bakanı Douglas Alexander, ABD'ye "Bir ulusun gücü askeri güçle ölçülmemeli. Çok taraflı davranmalı. Yumuşak güç olmalı" eleştirilerini yöneltti.
'Yıkımla değil güç birliğiyle'
Brown'un ABD ziyareti öncesi Washington'daki düşünce kuruluşu Dış İlişkiler Konseyi'nde konuşan Alexander, "20. yüzyılda bir ülkenin gücü fazlasıyla yıkım gücüyle ölçüldü. 21. yüzyılda ise güç, birlikte inşa edebileceğimiz şeyle ölçülmeli" dedi. Brown'un göreve geldiği 27 Haziran'dan bu yana ABD'ye gönderdiği ilk bakan olan Alexander, uluslararası hukukun üstünlüğüne saygı göstermeye davet edip, "Ortak değerler üzerine kurulu yeni ittifaklar oluşturmalıyız, bizi dünyadan koruyacak değil, dünyaya kucak açacak birileriyle. Eylemlerimiz ve sözlerimizle tecritçi değil enternasyonalist, tek taraflı değil çok taraflı, pasif değil aktif olduğumuzu, özel çıkarlarla değil öz değerlerle hareket ettiğimizi göstermeliyiz" diye konuştu.
Alexander aşırılıkçılığa karşı bazen askeri önlemlerle karşılık vermek kaçınılmaz olsa da asıl vurguyu yoksullukla mücadele, ticaret dengesinin sağlanması ve iklim değişikliğiyle baş etme gereğine yaptı. Bu sözler 'değişiklik sinyali'ne yorulunca, Londra'dan ardı ardına açıklama geldi.
Brown: ABD'den kopmayacağız
Başbakan olduktan sonra Irak'ta hatalar yapılmış olsa da acilen asker çekmeyeceğini belirtip 'büyük değişim' umutlarını boşa çıkaran Brown, BBC'ye "Yüzleştiğimiz ortak tehditlerle baş etmede insanların bizi ABD'den koparmasına izin vermeyeceğiz. İlişkilerimiz özgürlük, bireye saygı değerleri üzerine kurulu. Blair'in yaptığı gibi ABD ile çalışmayı sürdüreceğiz" dedi.
Bu arada eski bir rugby'ci olan Brown, okullarda spor derslerini artıracağını da açıkladı. "Takım çalışmasını destekleyip özsaygılarını artırmak için her çocuğa haftada beş saat spor yapma şansı vermek istiyorum. Böylece Londra'daki 2012 Olimpiyatları öncesi Britanya dünyanın en büyük sporcu ulusu olabilir" dedi.