Brown'ın Dışişleri Bakanı, Irak savaşı karşıtı Miliband

Britanya'da İşçi Partisi liderliği ve başbakanlığı Tony Blair'den devralan Gordon Brown, dün genç ve dinamik bir kabine açıkladı.

LONDRA - Britanya'da İşçi Partisi liderliği ve başbakanlığı Tony Blair'den devralan Gordon Brown, dün genç ve dinamik bir kabine açıkladı. En çok da, Irak savaşına karşıtlığıyla tanınan David Miliband'ın Dışişleri Bakanlığı'na getirilmesi dikkat çekti.
'Miliband Türkiye'ye sıcak bakabilir'
Çevre Bakanı'yken artık Blair'in Irak politikasının yılmaz savunucusu Margaret Beckett'ın koltuğuna oturacak 41 yaşındaki Miliband, son 30 yılın en genç dışişleri bakanı unvanını kazandı. İşçi Partisi'ne 1997 seçim zaferini getiren gençlerden olup 'Beyin' diye anılan Miliband'a Blair, Brown'ı yıkma planı için bel bağlamıştı. Geçen yıl 'Kabinenizde Wayne Rooney (İngilizlerin genç golcüsü) var mı' sorusuna "David Miliband" yanıtını veren Blair, halefi olarak da Brown değil Miliband'ı istiyordu. Lakin Brown'a sadakatten şaşmayan genç siyasi, İşçi Partisi'nin sonraki lideri olabilir. Yahudi kökenli ve Nazilerden kaçıp Britanya'ya sığınan Marksist teorisyen Ralph'in oğlu Miliband, seragazı salınımını indirmek için vatandaşa karbondioksit tüketimini sınırlayan 'kredi kartı' verilmesi önerisi, blog sitesi açan ilk bakan olması, London Senfoni Orkestrası'nın kemancısıyla evlenmesiyle ünlü. Dış politika deneyimi yok, lakin kıta Avrupası'nın sosyal demokrasisine yakınlığından, bu çizginin Türkiye'nin AB üyeliğine verdiği desteği sürdürmesi beklenebilir. 38 yaşındaki kardeşi Ed Miliband'a da devlet bakanlığı verildi.
Miliband gibi 'Blair'in bebekleri' denilen '1997 nesli'nden 44 yaşındaki Jacqui Smith de, ilk kadın içişleri bakanı unvanı aldı. Blair kabinesinde eğitim, sağlık, sanayi, kadın-eşitlik bakanlığı yardımcılığı yapmış Smith, demokrasiyle çelişen terörle mücadele ve biyometrik kimlik kartı yasalarını onaylamıştı. Yvette Cooper iskan bakanı kalırken, eşi Ed Ball çocuk ve okul bakanı oldu.
Maliye Bakanı'nın dev tavşanı Bertie
Brown bıraktığı Maliye Bakanlığı'nı sıkı müttefiki Alistair Darling'e devretti. Cimri İskoç fıkralarını çağrıştırırcasına selefi gibi İskoç olan 53 yaşındaki Darling, Brown politikalarını aynen sürdürecek. Evinde beslediği bir metreye yakın dev tavşanı Bertie, Darling'den daha meşhur. Blair'e içişleri ve dışişleri bakanlığı yapmasına rağmen Irak konusunda ters düşen Jack Straw, Avam Kamarası Başkanlığı'ndan Adalet Bakanlığı'na 'terfi oldu'. Sağlık Bakanlığı'na 57 yaşındaki Eğitim Bakanı Alan Johnson kaydırılırken, Uluslararası Kalkınma Bakanlığı'na 40 yaşındaki İskoç asıllı Douglas Alexander getirildi. Savunma Bakanı Des Browne yerini korudu. Shaun Woodward Kuzey İrlanda Bakanı oldu. (Dış Haberler)