Brüksel ile Sarkozy arasında Türkiye krizi

Fransız cumhurbaşkanlığı seçiminin favorisi olan iktidarın adayı Nicolas Sarkozy'nin "Seçilirsem Türkiye'nin AB'ye tam üyeliğine karşı çıkacağım" sözü Brüksel'i endişelendiriyor.

PARİS - Fransız cumhurbaşkanlığı seçiminin favorisi olan iktidarın adayı Nicolas Sarkozy'nin "Seçilirsem Türkiye'nin AB'ye tam üyeliğine karşı çıkacağım" sözü Brüksel'i endişelendiriyor. AB'nin genişlemeden sorumlu komiserliği "Müzakereler sürerken ve Türkiye'de AB güvenilirliğinden çok şey kaybetmişken, Türkiye'nin yüzüne kapıları çarpmanın zamanı değil" dedi.
Le Monde'a konuşan, isminin açıklanmasını istemeyen üst düzey AB yetkilisi, Türkiye'nin cumhurbaşkanlığı seçimi sebebiyle 27 Nisan'da yaşadığı krize de dikkat çekerek, müzakere biçimi ve hedefinin yeniden masaya yatırılmasının neredeyse olanaksız olduğunu söyledi. Sarkozy'nin Avrupa danışmanı olan eski Dışişleri Bakanı Michel Barnier'nin Brüksel'e gidip genişleme sorumlusu Olli Rehn'le görüştüğünü aktaran gazete, Barnier'in Rehn'i şöyle tehdit ettiğini belirtti: "Sarkozy Türkiye ve AB Anayasası konusunda Chirac'tan farklı düşünüyor. Fransa'da hiçbir şey olmamış gibi davranamayız. Sarkozy seçilirse, buna ilişkin açıklamasını ne zaman, nerede, nasıl isterse, o zaman yapacak. Fransa'nın görüşünü Avrupa değil, Sarkozy açıklayacak."
'Sarkozy müzakereleri veto edecek'
Kendisine yakın kaynaklara atıfla Sarkozy'nin seçilirse Türkiye ile müzakerelere veto koymaya hazırlanacağı, bunun zamanlaması için de yeni başlık açılmasına karar verileceği dönemi seçeceği kaydedildi. Zira yeni başlığın açılması kararını üyelerin oybirliğiyle alması gerekiyor. Almanya'nın dönem başkanlığında açılması kararlaştırılan üç başlıktan biri açılabildi. AB kaynaklarına göre, Alman Başbakanı Angela Merkel anayasa tıkanıklığını aşmaya çalışırken, Türkiye'yle müzakere başlığı açılmasına gelecek muhtemel Fransız vetosu AB içinde yıldırım etkisi yapabilecek.