Bruno Filistinlilerle davalık oldu

Bruno Filistinlilerle davalık oldu
Bruno Filistinlilerle davalık oldu

Borat?tan 110 bin dolarlık tazminat isteniyor.

WASHINGTON - Borat kimliğiyle Kazakları kızdırdıktan sonra Avusturyalı eşcinsel moda muhabiri ‘Brüno’ kimliğiyle Ortadoğu sorunu üzerine film çeviren Yahudi asıllı Britanyalı komedyen Sacha Baron Cohen, Filistinlilerle mahkemelik oldu. ‘Ortadoğu sorununu gençlere anlatacak belgesel için ropörtaj yapma’ vaadiyle tuzağa düşen Hıristiyan asıllı tüccar Aylan Ebu Ayta, El Aksa Tugayları örgütü üyesi bir terörist olarak resmedilince ABD’de Colombia Bölge Federal Mahkemesi’ne 110 milyon dolarlık tazminat davası açtı.
İftira ve karalama gerekçesiyle açılan davanın hedefinde Cohen’in yanı sıra film hakkında komedyenle röportaj yapan CBS’in tolkşovcusu David Letterman, dağıtımcı NBC Universal ve yönetmeni Larry Charles da var. Cohen, Letterman’la söyleşisinde bir ‘terörist’ bulmak için aylarca uğraştığını ve bunu bir CIA ajanının yardımıyla hallettiğini, buluşmanın Aita’nın belirlediği gizli bir yerde yapıldığını ve can güvenliğinden kaygılandığını söylemişti. Dava dilekçesinde ise Ayta’nın tanınmış bir işadamı ve barışsever olduğu, örgütle bağı bulunmadığı, çekimin İsrail güçlerinin kontrolündeki Batı Şeria’da Cohen’in seçtiği bir otelde gerçekleştiği belirtiliyor.

Mossad ajanı da aldatıldığını söylüyor
Temmuzda vizyona giren filmde Brüno, gizlice buluştuğu Ayta’ya “Meşhur olmak istiyorum. Bu işin en iyileri tarafından kaçırılmak istiyorum. Bunu 2001’de en iyi Kaide yapıyordu” diyor. Ayta gibi ciddi röportaj yapılacağı vaadiyle stüdyoya getirilen ama tuhaf sorularla şoke olan eski Mossad ajanı Yossi Alpher de aldatıldığını söylüyor. İkili röportajda Ortadoğu sorununun makaraya alındığını görünce çekime son vermek istese de kontratlar imzalandığından ısrar edemiyor. Röportajda Hamas sözü geçince ‘Biipleyin’ diye araya giren Brüno, lafın ortasında “Niye siz Yahudilerle Araplar sorunu topraklarda birlikte vakit paylaşarak çözmüyor musunuz’, ‘Siz Yahudiler piramitleri ne zamaan geri vereceksiniz’ ve ‘Yahudilerle Hindular niyee anlaşamıyor’ diye soruyor. Borat filmi nedeniyle Cohen’e Romanyalı bir köy muhtarının 30 milyon dolarlık tazminat davası dahil çok sayıda davayla açıldı. (Guardian, afp)