Bryza 'gidiyor', Bradtke geliyor

Bryza 'gidiyor', Bradtke geliyor
Bryza 'gidiyor', Bradtke geliyor

Bryza?nın da Bakü?ye elçi atanması söz konusu.

BAKÜ - Kafkasya’da istikrarsızlıkların göbeğinde yer alan Dağlık Karabağ sorununu barışçı yollardan çözümü için yıllardır arabuluculuk faaliyetlerinde bulunan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) bünyesindeki Minsk Grubu’nun Amerikalı eşbaşkanı değişti. AGİT Minsk Grubunda ABD’yi temsil eden Matthew Bryza’nın yeni bir göreve tayin edilmesinden ötürü, bu göreve Robert Bradtke getirildi.
2001-2004 yıllarında ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı’nın NATO ve AGİT işlerinden sorumlu yardımcılığını yürütmüş olan Bradtke, bu yıl temmuza kadar da Hırvatistan Büyükelçisi olarak görev yapmıştı. Öte yandan, resmi kaynaklar tarafından henüz doğrulanmayan bilgilere bakalırsa Bryza da, Bakü’ye büyükelçi olarak atanabilir.
Bu görev değişimi dikkat çekerken, Azerbaycan Dışişleri sözcüsü Elhan Polohov, Bradtke ile çalışmaya hazır olduklarını belirtip “Karabağ sorununun adil çözümüyle ilgili tavrımız değişmez. Bu sorun, Azerbaycan’ın toprak bütünlüğü ve Karabağ’a en yüksek özerklik statüsü verilmesi çerçevesinde çözülebilir, müzakereler bu yönde devam edecek” dedi. (aa)