Bu da muhalefetin Vladimir Putin'i...

Vladimir Putin, köy köy dolaşıp vatandaştan oy isteyecek ama aracına koyacak benzini yok. Elbette ülkenin devasa petrol ve doğalgaz şirketlerine hükmeden çar gücündeki Kremlin sakini Vladimir Putin'den bahsetmiyoruz.

STAVROPOL - Vladimir Putin, köy köy dolaşıp vatandaştan oy isteyecek ama aracına koyacak benzini yok. Elbette ülkenin devasa petrol ve doğalgaz şirketlerine hükmeden çar gücündeki Kremlin sakini Vladimir Putin'den bahsetmiyoruz. Devlet Başkanı Vladimir Putin, 2 Aralık Duma seçimlerinde yüzde 67 oranında oy biçilen Birleşik Rusya'nın liste başı adayı. Cebi delik Putin ise yüzde 2 oranıyla hiç şans tanınmayan muhalefetteki Yabloko'nun (Elma) Stavropol'den adayı. "Yapabilsek bütün köylere gideceğiz. Ama paramız yok" diyor Stavropollü Putin. Başkan olanının, televizyona çıkıp her caka satışında Birleşik Rusya'nın oyları kartopu gibi büyüyor. Stavropol Belediyesi'nin su şirketinde avukatlık yapan öteki Putin ise bugüne dek topu topu dört yerel radyo programına konuk olabilmiş.
Öteki Putin'in umudu var
Bütün Kremlin muhalifleri seçimdeki en büyük adaletsizliğin Başkan Putin olduğunu düşünüyor. Birleşik Rusya, Kremlin'in kotrolündeki medya ve devasa şirketler dahil devletin bütün imkânlarını kampanya için seferber etmiş durumda. 350 bin nüfuslu kentte Gazprom'un Kafkasya uzantısı Kavkaztransgaz'a ait 20 katlı binanın sekiz katını kapatan Birleşik Rusya afişi gücü temsil edip herkesi eziyor. Yerel yetkililer, okul müdürleri ve üniversite yönetiminin Birleşik Rusya'nın toplantılarına memur ve öğrencileri zorla yolladığı söyleniyor. Üstelik Birleşik Rusya, Acil Durumlar Bakanı Sergey Şoygu ile güreş şampiyonu ve 'ulusal spor kahramanı' Aleksander Karelin gibi iki popüler isimle yarışıyor. Buna seçim barajının yüzde 7 olduğu gerçeği de eklenince öteki Putin'in payına sadece 'umut' düşüyor: "Açıkçası şanslarımız kesinlikle eşit değil. Ama umutluyuz."