Bu kez de İran-Pakistan gerilimi

Bu kez de İran-Pakistan gerilimi
Bu kez de İran-Pakistan gerilimi

Önceki gün Sistan Belucistan eyaleti başkenti Zahedan?da meydana gelen intihar saldırısında ölen ve yedisi komutan 42 kişinin cenazeleri kaldırıldı. FOTOĞRAF: AP

Devrim Muhafızları komutanlarından yedisinin ölümüne yol açan saldırıdan Cundullah'ı sorumlu tutan İran, bu örgüte ABD ve Britanya'nın yanı sıra Pakistan istihbaratının koltuk çıktığını iddia etti. İslamabad'a ateş püsküren Tahran, Cundullah liderinin iadesini talep edip sınırı kapattı

TAHRAN - İran’da önceki gün Sistan-Belucistan eyaletinde Devrim Muhafızları’nı hedef alan intihar saldırısında ölenlerin sayısı yedisi komutan 42’yi bulurken, olay Pakistan-İran gerilimine yol açtı. Tahran, saldırıdan hem Pakistan’ı hem Britanya ve ABD’yi sorumlu tuttu. İran, saldırının arkasındaki Sünni radikal örgüt Cundullah’ın Pakistan istihbaratından destek gördüğünü öne sürüp İslamabad’ı protesto etmekle kalmadı, sınırı kapatıp örgütün lideri Abdülmelik Rigi’nin teslimini istedi.
Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, Pakistan Devlet Başkanı Asif Ali Zerdari’yi arayıp “Pakistan’daki terörist unsurların varlığı savunulamaz. Pakistan’daki bazı ajanlar saldırganlarla işbirliği yapıyor. Bu kişiler yakalanıp cezalandırılmalı” dedi. Zerdari olayı ‘korkunç ve barbarca’ diye kınayıp fanatizm ve terörizmle mücadelede İran’a destek vaat ederken, Dışişleri, “Pakistan terörist faaliyetlere karışmamıştır” açıklaması yaptı. Teskin olmayan İran, Pakistan’ın Tahran Maslahatgüzarı’nı dışişlerine çağırıp rahatsızlığı iletti. Sınırdaki bir geçiş noktası da kapatıldı. Ardından Devrim Muhafızları Komutanı General Muhammed Ali Caferi, İslamabad’a bir heyet gönderip saldırıların beyni Rigi’nin Pakistan istihbaratından destek gördüğüne dair kanıtları sunup iadesini isteyeceklerini açıkladı. Bu talebe Pakistan İçişleri ‘Rigi Pakistan’da yaşamıyor’ yanıtı verdi. 

ABD ve Britanya yalanladı
Tartışmanın odağına Cuhdullah’ı desteklemekle suçlanan Britanya ve ABD de oturdu. Caferi, “Rigi grubunun Amerikan ve Britanya istihbaratıyla doğrudan bağlantıları var, maalesef Pakistan istihbaratıyla da” derken, Devrim Muhafızları’nın kara kuvvetleri komutanı General Muhammed Pakpur “Teröristler komşu ülkede Amerikan ve Britanyalılar tarafından eğitilip donatılıyor” ithamını yöneltti. ABD Dı-şişleri sözcüsü Ian Kelly suçlamalara “Terör eylemini kınayıp masumların yasını tutuyoruz. Suçlamalar tamamen yanlış” yanıtını verirken, Britanya Dışişleri “Tüm iddiaları en güçlü ifadelerle reddediyoruz. Nerede olursa olsun terör tiksindiricidir” açıklaması yaptı. Son saldırıda ölenler arasında General Ali Şuştari ile General Muhammed Zade ile birlikte Devrim Muhafızları’nın üst düzey beş komutanı ve aşiret liderleri var. (Dış Haberler)