Bu kez kafa kopartan idam!

Irak'ta Saddam Hüseyin'in idamından 16 gün sonra üvey kardeşi ve istihbarat şefi Barzan İbrahim Tıkriti ile başyargıcı Avad Ahmed Bender de asıldı. Hükümet yetkilileri: Tıkriti'nin asılırken kafası koptu.

BAĞDAT - Irak'ta 148 Şii'nin katliyle ilgili Duceyl davasında devrik lider Saddam Hüseyin'in asılmasından 16 gün sonra üvey kardeşi ve istihbarat şefi Barzan İbrahim Tıkriti ile başyargıcı Avad Ahmed Bender de idam
edildi. Saddam'ın görüntülerinin dünyada yarattığı infiali izleyen idamların durdurulması çağrılarına kulak tıkayan Irak hükümeti, Saddam'ın iki yardımcısını pazartesi şafak sökmeden infaz etti. Saddam'a yapılan kötü muamele sonrası bu kez kanser hastası Tıkrıti'nin kafasının kopması herkeste soru işaretleri uyandırırken, Sünni âleminde yeni öfke dalgası yarattı. Şii hükümet kafa koparan idamı 'Allah'ın işi' diye yorumlayıp, şüpheleri yatıştırmak için gazetecilere infaz filmini izlettirdi.
'Korkudan titrediler'
Film şöyle aktarıldı: Saddam'ın da asıldığı eski istihbarat hapishanesinde, turuncu tulumlu Tıkriti ile Bender titreyerek yüzlerinde korkulu bir ifadeyle yan yana dururken, başlarına kukuleta, boyunlarına ilmik geçiriliyor. Hazır bulunanlardan müdahale gelmiyor. Bender şahadet getiriyor. Alttaki kapak açılıp ilmik gerildiğinde, Tıkriti'nin kukuleta içindeki kafası fırlayıp birkaç metre ötedeki kan gölünün içine düşüyor.
Irak hükümeti sözcüsü Ali Dabbah, "Onurlu infaz edildiler. İhlal yapılmadı. Ama aksilik eseri Tıkriti'nin kafası koptu" dedi. Başbakan Nuri Maliki'nin danışmanı Besim Ridha, "Nadiren gerçekleşen bir kaza oldu. Allah'ın işiydi ve normaldi" diye konuştu.
Tıkriti'nin avukatı İssam Gazzavi, farklı görüşteydi: "Bu imkânsız. İdamda belkemiğinin zayıf kemiği kırılır. İhlal olmasını bekliyorduk. İnfazda savunmanın temsil edilmesi talebimizi reddettiler." Gazzavi, ikilinin idamından ne ailelerinin ne de avukatlarının haberdar edildiğini belirtti. Tıkriti'nin kaynı Azzam Salih Abdullah, "Safevilerin garezi. Allah bu demokrasinin belasını versin" tepkisini gösterdi. Sünni parti liderlerinden Halef Olayan, "Kafayı hükümet koparmıştır ve bu kanunsuzluktur. Filmi izlemek istiyoruz", Sünni vekil Salim Ciburi, "Barzan kanser yüzünden zayıf düşmüş olabilir. Ama şüphelerimiz var" dedi. Fas İnsan Hakları Merkezi "Hiç böyle şey duymadık. Kafa kopması ancak nefret ve şiddetten olabilir" açıklamasını yaptı.
Üzüm yer işkence izlerdi
Kafanın intikam için koparılması şüphesinde, Tıkriti'nin karanlık geçmişi de rol oynuyor. Saddam döneminin en korkulan kişilerinden olan Barzan İbrahim, 1979-1983'te Muhaberat'ı yönetmiş, 1988-1997'de BM Temsilcisi sıfatıyla 'Saddam'ın Batı'daki zarif takım elbiseli bankacısı' olarak hareket etmişti. Duceyl tanıkları, Tıkriti'nin işkenceyi üzüm yiyerek seyrettiğini ve sorguda et öğütücüsü bulunduğunu anlatmıştı. Şiiler, çifte idamı sokaklarda davul çalıp türkü söyleyerek kutladı.
ABD helikopteriyle nakledilen iki ceset, Avca köyünde Saddam'ın yanına gömüldü. Beyaz Saray, "Irak adaleti yerine getirdi" dedi. Avrupa Komisyonu, İtalya, İrlanda, idamları kınayarak artık bitmesini istedi.
Teoride olası ama görmedik
Adli Tıp Kurumu Morg Daire Başkanı Dr. Tülay İşbaşar: Tıpta olmaz olmaz diye birşey yok, ama 30-35 yıldır böyle bir şey duymadım. Olabileceğini de düşünmüyorum.
Adli Tıp Uzmanları Derneği Başkanı Ümit Biçer: Kuyuya atlayan kişilerde gözlenir. Kafa kopmasını kolaylaştırıcı unsurlar vardır. Vücut ağırlığı, düşme enerjisi ve ne kadar yüksekten bırakıldığı gibi. Çok yüksekten bırakılmışsa, kafa kopabilir.
Adli Tıp Uzmanları Derneği Genel Sekreteri Coşkun Yılmaz: 20 yıldır böyle bir şey duymadım. Ancak Tıkriti'nin kilosu fazla ve çok yüksekten sertçe bırakılmışsa, teorik olarak mümkün.
Mısırlı adli tıp uzmanı Fahri Muhammed Salih: İdam sırasında kullanılan ip kötü kalitede ve cellatlar deneyimsiz ise kafa kopmaları görülebilir. Zira suni ipler asılan kişinin boynunu kesebilir.
(Reuters, afp, ap)