Bu vızıldayan, robot sinek casus

ABD'deki protesto gösterilerine katılan eylemcilerin 'havada uçan tuhaf nesneler gördükleri' iddialarının altından Beyaz Saray çıktı. Zira Bush yönetiminin gizlice 'robot sinek ajanlar' ürettiği öne sürüldü.

WASHINGTON - ABD'deki protesto gösterilerine katılan eylemcilerin 'havada uçan tuhaf nesneler gördükleri' iddialarının altından Beyaz Saray çıktı. Zira Bush yönetiminin gizlice 'robot sinek ajanlar' ürettiği öne sürüldü. Hiçbir hükümet kurumu, sinek şeklinde casus robotlar geliştirildiğini kabul etmiyor. Ancak Pentagon'a bağlı Savunma Geliştirme Araştırma Projeleri Ajansı'nın Harvard Üniversitesi'nin 'robot sinek' projesini finanse ettiği biliniyor. Washington ve New York'ta protestolara katılan eylemcilerin tanıklıkları, göklerin yeni hâkiminin robot sinekler olduğunu doğrular nitelikte.
Eylülde Washington'da savaş karşıtı eyleme katılan öğrenci Vanessa Alarcon şunları anlatıyor: "Yanımdaki 'Aman Tanrım, şuna bakın' dedi. Baktım ve 'Aman Tanrım, bu da nedir' diye düşündüm. Havada yusufçuk veya küçük helikopterlere benzeyen bir şeyler uçuyordu. Ama kesinlikle sinek değildi." Aynı gösterideki avukat Bernard Crane ise "Daha önce hiç böyle bir şey görmemiştim. Yusufçuklara kıyasla büyüklerdi. 'Mekanik mi yoksa canlı mı' diye düşündüm" dedi.
Doğal Tarih Müzesi'nden uzman Jerry Louton ise eylemcilere bilimsel kanıtlarla hak verdi: "Washington'da büyük yusufçuklara rastlanması doğal ama eylemciler, en az üç yusufçuğu birlikte görmüş. Yusufçuklar asla grup halinde uçmaz." Uzmanlar, robot sinek çalışmalarında 'kuşlara yem olmalarını önlemek' gibi teknik sorunlar olduğunu söylerken, insansız hava araçları uzmanı emekli general Tom Ehrhard, "ABD, bu konularda hayli sinsi olabilir" dedi. (Telegraph)