Bulgar ırkçı kazmayla Türk çeşmesini yıkamadı

Bulgaristan'da ırkçı ve aşırı milliyetçiler, Burgaz bölgesindeki Dikenlik (Trınak) köyünde anıt olarak yaptırılan Türk çeşmesine kazmalarla saldırdı.

SOFYA - Bulgaristan'da ırkçı ve aşırı milliyetçiler, Burgaz bölgesindeki Dikenlik (Trınak) köyünde anıt olarak yaptırılan Türk çeşmesine kazmalarla saldırdı. Militanlar, bu saldırıyı kamerayla çekerek dünyanın en büyük görüntü paylaşım sitesi Youtube'da yayına verdi.
Görüntülerde kar maskesi ve atkıyla kapatan iki saldırgan, Komünizm döneminde Türklere yönelik asimilasyon sırasında (1984-1986) 'terör suçlamasıyla' idam edilen Abdullah Çakır, Saffet Recep ve Emin Mehmedali anısına yaptırılan anıt çeşmeyi kazmalarla yıkmaya çalışıyor. Bunu başaramayan saldırganlar, anıta siyah sprey boyayla 'Katiller' ve 'DPS (Hak ve Özgürlükler Hareketi) dışarı' yazdıktan sonra kaçıyor. Görüntüleri YouTube'a 'BulgAryans' adlı bir kullanıcının yüklediği kaydedildi.
Sofya'da rejim değişikliğinden sonra yaptırılan anıt çeşme, aşırı milliyetçilerin 'Teröristler için anıt yapamazsınız' tepkileri üzerine 1998'de savcılık kararıyla yıkılmış ama üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi'nin (DPS-HÖH) girişimiyle bir yıl sonra yeniden onarılmıştı.