Bulgaristan AB parasını rüşvete harcıyor

Romanya gibi yıl başında AB üyesi olan Bulgaristan, en yoksul ve yolsuz üye olarak bugün Avrupa Parlamentosu'na yollayacağı 18 vekili belirlemek üzere sandık başına gidiyor.

SOFYA - Romanya gibi yıl başında AB üyesi olan Bulgaristan, en yoksul ve yolsuz üye olarak bugün Avrupa Parlamentosu'na yollayacağı 18 vekili belirlemek üzere sandık başına gidiyor. Lakin kampanyaya Avrupa meseleleri değil, bitmek bilmeyen gündüz gözü mafya üyelerinin öldürülmesi, yolsuzluk skandalları ve ırkçı ATAKA partisinin Türklerle Müslümanları hedef alan propagandası damgasını vurdu.
Geçen ay Sofya merkezli bağımsız bir kuruluşun yaptığı araştırma, asgari ücretin aylık 200 avro olduğu ülkede geçen yıl verilen rüşvetin 1 milyar avroyu bulduğunu ortaya koydu. Miktar, Bulgaristan'ın bu yıl AB'den almayı umduğu fonlara eşit. Bulgaristan'da hükümet yetkililerine yönelik ilk karapara aklama soruşturmasında yargının engellenmeye çalışılması ise, Sosyalist Başbakan Sergey Stanişev'in Ekonomi-Enerji Bakanı ile iki bakan yardımcısını görevden almasıyla sonuçlandı. Katılımın yüzde 35'i geçmesinin beklenmediği AP seçiminde Sosyalistlere en fazla yedi, Sofya Belediye Başkanı ve eski milli karateci Boyko Borisov'un Avrupa Girişimi'ne beş sandalye çıkması bekleniyor. Hükümet ortağı olan Türk azınlığın Hak ve Özgürlükler Hareketi'ne en fazla dört, ATAKA'ya en fazla üç sandalye biçiliyor.
Türkiye'dekiler oy kullanamayacak
Uluslararası gözlemcilerin antidemokratik bulduğu yeni seçim yasası uyarınca, AP seçiminde Türkiye'de yaşayan Bulgaristan vatandaşları oy atamayacak. Yasaya göre., AB üyesi olmayan ülkelerde yaşayan Bulgar vatandaşlarının oy kullanabilmesi için seçim tarihinden en az üç ay öncesine dek Bulgaristan'da devamlı ikametleri şart. Türkiye'de ikamet eden 185 bin seçmen listeden çıkarıldı. (afp, aa)