Bulgaristan'da sağa çark

Bulgaristan'da sağa çark
Bulgaristan'da sağa çark

ABüyeliğine rağmen suçla ve yolsuzlukla mücadelede yetersiz kalan sosyalistlerin büyük hüsrana yol açtığı Bulgaristan?da halkın umudu belediye başkanı Borisov. FOTOĞRAF: AP

SOFYA - Bulgaristan’da sol koalisyondan suçla mücadele, yolsuzluk, adam kayırma gibi sorunlara dair umduğunu bulamayan halk 240 sandalyeli parlamentoyu belirlemek için dün sandığa giderken, anketler merkez sağın zaferini işaret ediyor. 6 milyon 884 bin 241 seçmen, 18 siyasi partinin gösterdiği 4 bin 652 adayı arasında seçim yaparken, katılım oranının yüzde 60’ı bulması bekleniyor.
Seçimler öncesinde son anketler başkent Sofya’nın merkez sağcı Belediye Başkanı Boyko Borisov’un lideri olduğu GERB’in 75 vekille birinci parti çıkacağını öngörüyordu. AB üyeliğinin avantajlarından yararlanamayan iktidardaki Bulgaristan Sosyalist Parti ise 50 vekille GERB’in gerisinde kalıyordu. Son yoklamada sekiz parti yüzde 4 barajını geçerken, üyelerinin çoğu Türk olan Haklar ve Özgürlükler Partisi’ne (HÖH) 40, ırkçı ATAKA’ya da 35-40 vekil görünüyor. Türkiye’de yaşayan Bulgar göçmenler de dün 123 sandıkta oy atarken, öğlene dek 40 bin göçmenin sandığa gittiği belirtildi. (aa, afp)