Bulgaristan'da Türk lidere silahlı saldırı

Bulgaristan'da Türk lidere silahlı saldırı
Bulgaristan'da Türk lidere silahlı saldırı

Silahını Doğan a doğrultan saldırgan sahneye atlayan milletvekilleri tarafından engellendi.

HÖH lideri Doğan'ın görevden ayrılacağını açıklaması beklenen konuşması, silahlı saldırıyla yarıda kaldı. Saldırganın girişimi son anda engellendi.

Bulgaristan’da üyelerinin çoğu Türk olan muhalefetteki Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) lideri Ahmet Doğan’a yönelik silahlı saldırı, yaklaşık 3 bin kişinin bulunduğu parti kurultayında büyük panik yarattı. HÖH’ün başkent Sofya’da dün düzenlenen 8. olağan kurultayında, bir kişi hızla sahneye atlayarak silahını konuşma yapan Doğan’a doğrulttu. Kürsünün yanındaki HÖH milletvekilleri Doğan’ı yere yatırırken, saldırganı ateş etmeden etkisiz hale getirdi. Silahının tutukluk yaptığı belirtilen saldırgan, delegeler tarafından birkaç dakikada etkisiz hale getirildikten sonra Milli Güvenlik Servisi yetkililerine teslim edildi.

Sabıkası varmış

Türk olduğu ortaya çıkan saldırganın, Burgaz doğumlu Oktay Hasanov Yenimehmedov olduğu belirtildi. 25 yaşındaki Yenimehmedov’un uyuşturucu ve hırsızlık suçlarından sabıkasının bulunduğu ortaya çıktı. Heyecanlı anların ardından verilen arada konuşan HÖH Genel Başkan Yardımcısı Lütfi Mestan, Doğan’ın sağlık durumunun iyi olduğunu söyledi. Mestan, “Bu çirkin olayı işleyen kim olursa olsun, onu yaptıran, partimize karşı süren nefret dolu tavırlar ve söylemleridir. Çok şükür bu girişim başarılı olmadı, ancak bir kez daha Bulgaristan’daki demokrasinin tehlikede olduğunu duyurmak istiyoruz. Birtakım çevreler liderimiz Doğan ve partimizi şeytanlaştırmaya çalışıyorlar” dedi. 

Görevden çekilecekti 

HÖH’ün 23 yıllık lideri Doğan’ın, konuşmasında görevden çekileceğini açıklaması ve başkanlık için yardımcısı Mestan’a destek verilmesi çağrısında bulunması bekleniyordu. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, suikast girişimine maruz kalan Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Genel Başkanı Ahmet Doğan’a “geçmiş olsun” dileğinde bulundu.