Bulgaristan'la sınır kapısında kuyruk

Komünizmin çöküşünden 17 yıl sonra AB'ye üye olan Romanya ve Bulgaristan'da halk yeni yılı daha bir coşkulu kutlarken, Bulgaristan'ın Türkiye sınırında sıkıntılı anlar yaşanıyor.

SOFYA - Komünizmin çöküşünden 17 yıl sonra AB'ye üye olan Romanya ve Bulgaristan'da halk yeni yılı daha bir coşkulu kutlarken, Bulgaristan'ın Türkiye sınırında sıkıntılı anlar yaşanıyor. Taze AB üyesi Bulgaristan'ın Türk vatandaşlarına uyguladığı vize rejimi sebebiyetiyle Kapıkule gümrük kapısında yüzlerce araçlık kuyruk oluştuğu kaydediliyor.
Bulgaristan İçişleri Bakanlığı, dün Türk vatandaşlarının ülkeye girişlerinde ortaya çıkan sorunlar üzerine bir açıklama yayımladı. Sorunun AB üyesi olan Bulgaristan'ın uyguladığı vize rejiminden kaynaklandığı belirtilen açıklamada, "Taviz yok. Bulgaristan AB'nin güvenilir dış sınırıdır" ifadelerinin kullanılması dikkat çekti. Bulgar İçişleri Bakanlığı, 1 Ocak 2007 tarihinden itibaren, transit geçiş yapanlar dahil olmak üzere tüm Türk vatandaşlarının ülkeye ancak vizeyle girebileceğini anımsatarak, "Ülkeye giriş yapmak isteyen Türk vatandaşları, Türkiye'de herhangi bir Bulgar konsolosluğundan vize alabilirler" vurgusu yapıldı. Ayrıca altı ay önce Bulgaristan'ın AB'ye katılımına dair meydana gelebilecek geçiş değişiklikleri konusunda gerekli bilgilerin Türk tarafına verildiği de eklendi. Transit geçiş yapmak üzere Kaptan Andreevo karşısındaki Kapıkule'de bekleyen araç sayısının 700'e ulaştığı belirtiliyor.
Bir dakikada Yunanistan'a geçen Bulgar...
Öte yandan Bulgaristan, artık sadece komşusu olmayan AB içindeki ortağı konumunda da olacak Romanya'nın yanı sıra Yunanistan ile de ortak sınırında bulunan toplam yedi gümrük kapısını kaldırdı. Bulgar basını da bu heyecanlı günün ilk denemesini gerçekleştirmekte gecikmedi. Yunanistan'a ilk vizesiz geçiş özgürlüğü hemen denendi. Gazeteler bir Bulgar vatandaşının sadece nüfus cüzdanıyla Yunanistan'a giriş işleminin bir dakikadan kısa sürede tamamlandığını yazdı.