Burns: İran'a karşı işbirliği yapalım

Türkiye'ye 'stratejik' bir ziyarette bulunan ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Nicholas Burns, İran'ın nükleer programına karşı Ankara'nın desteğini istedi.

ANKARA - Türkiye'ye 'stratejik' bir ziyarette bulunan ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Nicholas Burns, İran'ın nükleer programına karşı Ankara'nın desteğini istedi. Burns talebi, BM Genel Kurulu için New York'a gitmeye hazırlanan ve gezi sırasında görüşmek için ABD Başkanı George W. Bush'tan randevu alamayan Başbakan Tayyip Erdoğan'a da iletti. Burns, bir saatlik görüşme sonrasında Erdoğan'la çok iyi bir toplantı yaptıklarını, Bush'tan dostluk ve saygı mesajları getirdiğini, gelecek dönemde ikili ilişkilerin daha güçlenmesi yönündeki ABD yönetiminin güçlü arzularını ilettiklerini söyledi.
Başbakan'a ABD'nin İran konusunda diplomatik-barışçı strateji izlediğini ilettiğini aktaran Burns, İran'ın nükleer çalışmalarını durdurma ve müzakerelere katılmada işbirliği yapmayı reddettiğini savundu. ABD için bu konuda Türkiye ile çalışmanın iyi olacağını ifade eden Burns, hedeflerinin Türkiye dahil Avrupa ülkeleri, Rusya, Çin'le işbirliği yaparak İran'ı iknaya çalışmak olduğunu belirtti. Burns, adım atma sorumluluğunun Tahran'da olduğunu savunup, "Bu konuda diplomatik yolların etkili olabilmesi için İran'a uygulanan yaptırımlara katkı sağlamak için Asya, Ortadoğu ve Avrupa'daki tüm ülkelerin desteğine ihtiyacımız var" dedi.
'ABD'den PKK'ya ne silah ne destek'
PKK'yla mücadeleye güçlü desteğin süreceğini söyleyen ABD Dışişleri'nin üç numarası, PKK saldırılarını kınayıp sona ermesi gerektiğine dair Ankara'yla hemfikir olduklarını belirtti. Burns şunları söyledi: "Gerek Erdoğan, gerekse diğer Türk yetkililere teminat verdik. Terörle mücadelede tamamen Türkiye'nin yanındayız, destekliyoruz. PKK'ya tamamen karşıyız, silah-destek vermiyoruz. PKK acımasız bir terör örgütü ve ABD'den asla destek bulamaz. Terör örgütünün zalim saldırılarına son verilebilmesi için Türkiye, Irak ve ABD yönetimlerinin yapacağı işbirliğiyle başarılı olmayı umuyoruz" dedi.
ABD'nin Türkiye'nin AB üyeliğine tam desteği sürdüreceği mesajını yineleyen Burns, Bush yönetiminin Kongre'nin 1915 olaylarına yönelik karar almasına karşı olmaya devam edeceğine dair Erdoğan'a teminat verdiklerini belirtti. Burns, Türkiye ile ticari ilişkileri artırma niyetini aktarıp gelecek dönemde üst düzey pek çok temasın yapılacağını kaydetti.
'Sizi Ortadoğu'da merkezi rolde istiyoruz'
ABD Dışişleri Bakanı Condelezza Rice'ın ekim sonunda İstanbul'daki Irak'a komşu ülkeler genişletilmiş toplantısına katılacağını hatırlatan Burns, Rice'ın Türk yetkililerle görüşeceğini belirtip "Biz Türkiye'yi Ortadoğu'da barış sağlanması çabalarında merkezi, vazgeçilmez aktör olarak görmek istiyoruz" dedi.