Burns'ten al 'Gül'üm ver 'Gül'üm mesajı

ABD Dışişleri'nin üç numarası Nicholas Burns, gelecek hafta başlayacağı Türkiye ziyareti öncesinde ikili ilişkilere dair mesajlar verdi.

WASHINGTON - ABD Dışişleri'nin üç numarası Nicholas Burns, gelecek hafta başlayacağı Türkiye ziyareti öncesinde ikili ilişkilere dair mesajlar verdi. Washington'daki düşünce kuruluşlarından Atlantik Konseyi'nin düzenlediği toplantıda konuşan Burns, Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanı seçilmesinden memnuniyet dile getirip Türkiye'nin bölgedeki eşsiz rolüne övgüler düzdükten sonra, İran'a kıskaç politikasına destek istedi.
'Türk demokrasisinin tarihi seçimlerle ne denli güçlü olduğunu, İslam alemindeki en etkili demokrasisi olduğunu gösterdiğini' söyleyen Burns, "ABD, Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Tayyip Erdoğan'la mükemmel ilişkilerin devamını bekliyor. Bize verdikleri sözleri tuttular. Daima ABD'nin iyi müttefikleri oldular" dedi. "İlişkilerimizde önemli zaman. Çıkarlara dair yeni stratejik tartışma dönemi başlayacak. Irak, İran ve Suriye'ye komşu Türkiye'nin, 2008'de ABD ile bağlantısı çok daha önemli hale gelecek" yorumu yapan ABD'li diplomat, 'Yakın stratejik ortaklığı canlandırma ihtiyacını, Türkiye'nin 'Geniş Ortadoğu'daki çıkarları açısından hayati önemini ve bölgesel liderlik rolü üstlenebileceğini' vurguladı.
Başkan Yardımcısı Dick Cheney'ye yakın Fox News, Dışişleri'nin İran'a yaptırım politikasının başarısız olması üzerine Bush yönetiminin askeri seçenek üzerinde yeniden çalışmaya başladığını iddia etmişken, Burns şu mesajı verdi: "Türkiye-İran arasındaki gaz anlaşmasından rahatsızız. Dünyanın kesinlikle İran'ı desteklememeli, yaptırım uygulamalı. İran'ın, Türkiye'nin komşusu ve ticaret ortağı olduğunu anlıyoruz. Ama İran ile her zamanki gibi iş yapma vakti değil."
'Ermeni sınırı ile Ruhban Okulu açılsın'
PKK'yı terör örgütü kabul ettiklerini, Türkiye'nin Ermenistan'la ilişkileri normalleştirip sınırı açmasını beklediklerini, Kongre'deki 'soykırım' tasarısını desteklemediklerini, TCY'nin 301. maddesinin kaldırılması ve Heybeliada Ruhban Okulu'nun açılmasını tavsiye ettiklerini, Bush'un AB üyeliğinin en büyük destekçisi olduğunu anlatan Burns, gelecek hafta hükümetin yanı sıra 'ekümenik' Fener Rum Patriği Bartholomeus'la görüşeceğini, ekim sonunda Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın İstanbul'daki Irak'ın komşuları toplantısına geleceğini, bunu başka üst düzey temasların izleyeceğini belirtti.
Yalçındağ'dan Pelosi'ye 'soykırım' mektubu
Öte yandan TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'ye bir mektup göndererek 'soykırım tasarısı'na karşı çıkmasını istedi. Yalçındağ, "Böyle tasarıların Temsilciler Meclisi'nde ele alınmasının ne Türkiye-ABD ilişkilerinin gelişmesine ne de Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesine faydası olacaktır" ifadelerini kullandı.