Bush asker takviye etti, 600 bin Iraklı daha evinden oldu

ABD Kongresi'ne Irak'la ilgili ilerleme raporu sunmasına haftalar kalan Başkan George W. Bush'un son dayanağı olan 30 bin asker takviyesi stratejisinin Iraklılara bilançosu ağır oldu.

WASHINGTON - ABD Kongresi'ne Irak'la ilgili ilerleme raporu sunmasına haftalar kalan Başkan George W. Bush'un son dayanağı olan 30 bin asker takviyesi stratejisinin Iraklılara bilançosu ağır oldu. Amerikan askeri varlığının 162 bine çıkması, daha fazla insanın göç etmesi ve hapislere tıkılmasıyla sonuçlandı. Aayrıca Irak'ta yeni Şii törenleri başlarken, güvenliği sağlama gerekçesiyle Bağdat ve çevresinde dün akşamdan itibaren araçların trafiğe çıkması süresiz yasaklandı.
Irak Kızılayı ve BM Uluslararası Göç Örgütü şubatta başlayan takviyeye koşut olarak göç edenlerin sayısının ikiye katlandığını, ABD ordu kaynakları da benzer bir artışın esir sayısında yaşandığını belirtti. Irak Kızılayı'na göre Irak içinde evlerini terk edip başka bölgelere gitmek zorunda kalanların sayısı 499 binden 1.14 milyona fırladı. Kaçanların çoğu bir daha evlerine dönme niyetinde değil. Göç özellikle mezhepsel olarak karışık bölgelerde yaşanıyor. Şiiler güneye, Sünniler batı ve kuzeye kaçıyor. Daha önce evinden ve yurdundan olan Iraklıların sayısı 4 milyon hesaplanıyordu. New York Times ise takviye sonrası hapishanelerde tutulanların sayısının 16 binden 24 bin 500'e çıktığını yazdı. Esir alınanların yüzde 85'i Sünni Arap. Bunların 1800'ü Kaide Mezopotamya örgütü ile bağlantılı olmakla suçlanıyor. 6 bini ise, Şiileri Müslüman olarak görmeyip kendini 'tekfirci' olarak niteliyor.
'1920'ler endişeli vatanseverler'
ABD'nin Kaide'yle mücadelede Sünni direnişçilere can simidi gibi sarılmasına koşut olarak, bir komutan geçmişte çok askerini öldürmüş bir grubu artık 'endişeli yerel milliyetçiler' olarak nitelediklerini duyurdu. Diyala vilayetindeki ABD komutanı Albay David Sutherland son aylarda Kaide'yle en ön safta çarpışan 1920 Devrim Tugayları için "Biz onlara 'Bakuba Muhafızları', 'endişeli yerel milliyetçiler' demeyi yeğliyoruz. Onlar öne çıkıp güvenlik sürecine katılmayı tercih eden vatanseverler" dedi. (Dış Haberler)