Bush: Avrupa'da füze savunması gerçek ihtiyaç

ABD ile Rusya'nın İran ve kalkan çekişmeleri birbirine karışıyor. Tahran ziyaretinde Hazar ülkelerine olası İran saldırısında topraklarını kullandırmama paktı yaptırıp...

WASHINGTON - ABD ile Rusya'nın İran ve kalkan çekişmeleri birbirine karışıyor. Tahran ziyaretinde Hazar ülkelerine olası İran saldırısında topraklarını kullandırmama paktı yaptırıp İran'a BM yaptırımlarına karşı çıkan Rus Devlet Başkanı Vladimir Putin'e sitem telefonu açan ABD Başkanı George W. Bush, görüşmede aradığını bulamamış olacak ki sert açıklama yaptı. Dün ABD Savunma Bakanı Robert Gates Doğu Avrupa'ya füze kalkanını kurmak ama faaliyete geçirmemekten bahsederken, Bush İran'ın füze kapasitesi yüzünden kalkanın acil gereklilik olduğunu savundu.
Gates, İran'ın füzelerine dair kesin kanıt olmadığını ima etse de, Bush şöyle dedi: "İstihbarat tahminleri İran'ın ABD ve pek çok Avrupalı müttefikini vuracak kıtalararası balistik füze kapasitesine 2015'te ulaşabileceğini gösteriyor. Avrupa'da füze savunmasına gerçek bir ihtiyaç var ve ben bunun acil ihtiyaç olduğuna inanıyorum. İran tehdidini ciddiye almalıyız, hemen şimdi..." Bush, 'Soğuk Savaş'ın ötesine geçme çabasının parçası' diye nitelediği kalkanın 'Rusya'yla görülmemiş düzeyde stratejik işbirliğine yol açabileceğini de öne sürdü.
Gelgelelim ABD-Japonya ortak füze savunması paktına karşı Tokyo'ya giden Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD'nin yanlış hesap yaptığını söyledi. "Kuzey Kore kökten tehdit ama İran değil" çıkışı yapan Lavrov "Tokyo'nun füze savunma sisteminin Rusya'yı hedeflemediğini anlıyoruz.
Ama ABD'nin füze savunma ağını küresel çapta yayma çabasından endişeliyiz" dedi. Kalkan hayata geçirilirse Avrupa Konvansiyonel Kuvvetler Anlaşması (AKKA) ile Orta Menzilli Nükleer Füzeler (INF) anlaşmasını çöpe atmakla tehdit eden Putin, ABD'li yetkililere göre dün telefonda Bush'a İran'ın nükleer hırsına dair ABD'nin kuşkularını paylaşmayı sürdürdüğünü, İran'ın nükleer silah edinmesine karşıtlığını değiştirmediğini iletti.