Bush, Avustralya halkından özür diledi

Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) zirvesine evsahipliği yapan Avustralya'nın Sydney kenti, ABD Başkanı George W. Bush'un katılımı yüzünden alınan ülke tarihinin en geniş güvenlik önlemleri sonucu 'toplama kampı'na dönüştü.

SYDNEY - Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) zirvesine evsahipliği yapan Avustralya'nın Sydney kenti, ABD Başkanı George W. Bush'un katılımı yüzünden alınan ülke tarihinin en geniş güvenlik önlemleri sonucu 'toplama kampı'na dönüştü. 5.5 km. uzunluğu ve 2.8 metre yüksekliğinde çelik ve beton bariyerle bölünüp 5 bin polisin konuşlandırıldığı Sydney'in halini gören Bush bile, 'verdiği rahatsızlık' için halktan özür diledi. Dün Avustralya Başbakanı John Howard'la basın toplantısında bir muhabir, "Sydney hep böyle gözükmez" deyip konuyu gündeme getirince Bush, "Buna neden olduğum için Avustralyalılardan çok özür dilerim. Ama umarım kendinizi güvende hissediyorsunuzdur. Rahatsız da hissediyorsunuzdur tabii. Ama ABD Başkanı'nı ağırlamak ne dertli diye düşünmenizi istemiyorum" dedi.
James Bond filmi gibi
Toplantı sonrası Bush'un Howard'la yat gezisine çıktığı Sydney Limanı'nın haliyse 'James Bond filmlerini' aratmadı. Siyah giyimli silahlı güvenlik görevlileri zodyak botlar ve jet ski'lerle yatı izlerken, Bush üst güvertede manzaranın keyfini sürdü. ABD Başkanı'nın keyfi öğle yemeğine de yansıdı. Bush, tabağını açık büfeden aldığı ülkenin ünlü karidesleri ve balıklarıyla doldursa da, Howard'a "Ben et adamıyım. Avustralya bifteği yemeyi dört gözle bekliyorum" diye takıldı.
Cumartesi soyunacaklar
Dünyaca ünlü opera binasını bile çeviren polis, Bush karşıtı gösterilere katılacak ilk ve ortaöğretim öğrencilerinin, 'okulu asacakları' için gözetim altına alınacağını duyursa da, protestocular hız kesmiyor. Dün bikinili kızların da aralarında olduğu 300 kişilik küçük bir gösteri yapılsa da, asıl eylem cumartesi günü. 20 bin kişinin katılması beklenen eylemde, savaş karşıtları Bush'u protesto için çıplak kalçalarını da gösterecek. 'Bums not Bombs' (Bombalar değil Arkalar) adlı eylemin 'dünyanın en uzun çıplak kalça sergileme gösterisi' olacağı belirtiliyor. (afp, ap)