Bush gaf şov yaptı, protestocular coştu

Gaflarıyla nam salmış ABD Başkanı George W. Bush, Avustralya'nın Sydney kentindeki Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) zirvesini de pas geçmezken, bu kez kendini hayli aşıp neredeyse 'gaf şov' yaptı.

SYDNEY - Gaflarıyla nam salmış ABD Başkanı George W. Bush, Avustralya'nın Sydney kentindeki Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) zirvesini de pas geçmezken, bu kez kendini hayli aşıp neredeyse 'gaf şov' yaptı.
Avustralya Başbakanı John Howard'dan konuşma sırasını devralan Bush'un ilk gafı, APEC ile 'Petrol İhracatçısı Ülkeler Örgütü'nün İngilizce kısa adı olan 'OPEC'i karıştırmak oldu: "Sayın Başbakan, OPEC zirvesindeki mükemmel ev sahipliğinizden dolayı teşekkürler." Yüzlerce dinleyici kahkahaya boğulurken, ABD Başkanı hatasını fark edip "Yani APEC zirvesine" düzeltmesi yaptı. Ancak durumu kurtarmak için "Başbakan beni gelecek yılki OPEC zirvesine davet etmişti de" diye devam eden Bush durumu daha batırdı. Zira Avustralya OPEC üyesi değildi. Beyaz Saray da sonradan Başkan'ın şaka yaptığını ve OPEC zirvesine katılmayacağını açıklamak zorunda kaldı.
Bush'un ikinci gafıysa Avustralya ile Avusturya'yı karıştırması oldu. ABD Başkanı, Howard'ın 2006 yılındaki Irak ziyaretinden bahsederken, 'Avustralya askerleri' yerine 'Avusturya askerlerine' teşekkür etti. Bush, zirvede askeri cuntanın bulunduğu Birmanya dahil tüm Güney Asya liderlerini Teksas'taki çiftliğine daveti de ihmal etmedi.
'Bombalar değil popolar'
Zirve sebebiyle alınan olağanüstü güvenlik önlemlerinin 'toplama kampına' çevirdiği Sydney ise Bush yönetimi karşıtlarından çevrecilere kadar uzanan geniş yelpazedeki protestocuların gösterileriyle şenlendi. Dün Bondi sahilinde küresel ısınma protestosu düzenleyen 75 sörfçünün yanı sıra sokaklarda şarkıcılar kenti festival alanına çevirirken, en ilginç eylem Bush'u protesto için çıplak popolarını gösteren gruptan geldi. Grup, 'Bums not Bombs' (Bombalar değil, popolar) adlı eyleme, 2 bin kişiyi toplayıp 'dünyanın en uzun çıplak popo sergileme gösterisi'ni düzenleme hedefine ulaşamasa da, APEC liderlerinin sayısına atfen '21 pare popo atışı' yaptı. 'Bombalar değil, popolar' sloganının yazdığı popolarını kameralar ve fotoğraf makinelerine açan 21 eylemci, çevreden büyük alkış topladı. (afp, ap)