'Bush görevi bitmeden İran'ı vuracak'

BM Güvenlik Konseyi'nin yaptırım tasarısında tanıdığı 60 günlük sürenin sonunda İran'ın uranyum zenginleştirme programını sürdürdüğünün rapor edilmesiyle Tahran'a yönelik yeni yaptırım arayışı başlarken...

LONDRA - BM Güvenlik Konseyi'nin yaptırım tasarısında tanıdığı 60 günlük sürenin sonunda İran'ın uranyum zenginleştirme programını sürdürdüğünün rapor edilmesiyle Tahran'a yönelik yeni yaptırım arayışı başlarken, Bush yönetimi 'savaş açmayacağız' sözüne en sıkı müttefiki Britanya'yı dahi inandıramıyor. Üst düzey Britanyalı yetkililer, Bush yönetiminin İran'ı vuracağına kanaat getirirken, ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney de, bütün seçeneklerin masada olduğunu tekrarladı.
The Times gazetesi, Britanya hükümeti yetkililerinin Bush'un görev süresi 2009 yılında sona ermeden önce İran'ı vuracağına kanaat getirdiğini ve bundan derin kaygı duyduğunu yazdı. 'Yetkililer Başkan George W. Bush'un İran'la ilgili sorunu ikinci görev dönemi sonunda askeri yöntemlerle çözme yolu arayacağından korkuyor' ifadelerini kullanan gazete, bir hükümet kaynağının, "Bush konuyu çözülmemiş olarak halefine bırakmak istemiyor" sözünü aktardı.
Bush'un azli gündeme gelebilir
Gazeteye bakılırsa Bush yönetimi bu konuda bölünmüş. Özellikle Savunma Bakanı Robert Gates'in Irak ve Afganistan'daki çabaları boşa çıkaracağı endişesiyle İran'a savaşa tümüyle karşı çıktığı kaydedildi. Hatta bakanlık görevine getirilmeden önce Tahran'la diyalog salık veren Baker/Hamilton komisyonunun mensubu olan Gates'in bir üst düzey danışmanının bu yüzden Bush'un Kongre tarafından azlinin bile gündeme gelebileceği uyarısı yaptığı kaydedildi.
Times gazetesine göre, Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice da İran'a karşı güç kullanımına karşı çıkarken, Ulusal Güvenlik Danışmanı Steven Hadley bu konuda şüpheler taşıyor. İran'a savaş açmayı isteyenin ise Başkan Yardımcısı Dick Cheney olduğu belirtiliyor. Hatta Cheney'nin, Pentagon'a savaş planlarını ortaya koyması için yoğun baskıda bulunduğu kaydediliyor.
Cheney: Tüm seçenekler masada
Nitekim Başkan Yardımcısı Cheney dün Avustralya ziyaretinde İran'a karşı bütün seçeneklerin masada olduğunu yineledi. 'Nükleer silahlı bir İran olmaması için her şeyin yapılması gerektiğini söyleyen Başkan Yardımcısı, "Başkan sorunu diplomatik yolla çözmek istediğini belirtti. Ama aynı zamanda tüm seçenekleri masada tuttuğumuzu da açıkça ortaya koydu" diye ekledi. Ne kastettiği sorulunca Cheney, "Daha ötesine geçmeyeceğim. Dediğimiz gibi diplomatik yolla çözüm için her şeyi yapıyoruz. Seçenekler masada duruyor" demekle yetindi.
ABD istihbaratı yanıltmış
The Guardian gazetesi ise Amerikan istihbarat servislerinin İran'ın nükleer tesisleriyle ilgili topladığı bilgilerin çoğunun asılsız olduğunu yazdı. Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun (UAEK) Viyana'daki kaynaklarına dayandırılan haberde, önde gelen bir diplomatın, "Bu konudaki bilgilerin çoğu yanlış. Bize bir dizi tesisin listesini verdiler. Denetçiler bu tesisleri izledi ve bazı askeri tesislere gitti, ama hiçbir yasaklı nükleer faaliyet yoktu" sözlerine yer verdi.
BM Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesi ve Almanya pazartesi İran'a yeni yaptırımları ele almak için Londra'da toplanmaya hazırlanırken, dün görüşen Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, Tahran yönetimine 'kapıları açık tutuyoruz' mesajı iletti.
İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad de dün uluslararası hakları olan nükleer programlarından taviz vermeyeceklerini yineledi. Düzenin Yararını Teşhis Konseyi Başkanı ve eski cumhurbaşkanı olan Haşimi Rafsancani ise cuma hutbesinde, "Biz nükleer bomba peşinde değiliz" derken, nükleer programlarının barışçıl olduğu konusunda tam garanti vermeye hazır olduklarını tekrarladı. (Dış Haberler)