Bush güneşi de karartacak

BM küresel ısınmanın varlığına dair hiçbir şüphe bırakmamayı hedefleyen ve liderleri bununla mücadeleye çağıran raporun ilk bölümünü gelecek cuma yayımlamaya hazırlanırken, ABD yönetiminin etekleri tutuştu.

LONDRA - BM küresel ısınmanın varlığına dair hiçbir şüphe bırakmamayı hedefleyen ve liderleri bununla mücadeleye çağıran raporun ilk bölümünü gelecek cuma yayımlamaya hazırlanırken, ABD yönetiminin etekleri tutuştu. Kyoto Protokolü'nü altı yıldır onaylamamakta direnen Bush yönetimi, artık büyük şirketlerin bile talep ettiği sera gazı etkisi yaratan gazların salınımını kısıtlama zorunluluğu getirme yerine, 'Zihni Sinir Projeceler' üzerinde çalışıyor.
The Guardian'ın eline geçirdiği Amerikan belgesinden, Bush yönetiminin önde gelen biliminsanlarından küresel ısınmayı durdurmak için güneş ışığını bloke edecek teknoloji geliştirmelerini talep ettiği anlaşılıyor. Üzerinde durulan projeler arasında uzaya devasa aynalar yerleştirilmesi veya atmosfere yansıtıcı etkisi yapacak toz pompalanması var. Bu yöntemleri salınımların yükselmesine karşı 'önemli sigorta' addeden Washington, önerilerinin BM raporuna girmesi için lobi yapmış. Yanı sıra, gaz salınımlarının kısıtlanması hedefi koyacak küresel çapta yeni anlaşma önerilmesini engellemeye yönelik olarak raporu etkilemeye çalışmış.
BM'nin hükümetlerarası iklim değişikliği paneli (IPCC) kapsamında yüzlerce biliminsanının üç yıllık çalışma sonucu hazırladığı raporun girişinde, 'siyasiler için özet' kısmı yer alıyor. Amerikan belgesinde, özette güneş ışığına müdahale fikrinin de yer alması gerektiği, bunun çok önemli bir olanak olduğu söyleniyor.
'Yan etkileri olabilir'
Daha önce biliminsanları, güneş ışığının yüzde birinden azını uzaya geri yansıtmanın, sanayi devriminden beri tüm salınımın yarattığı ısınmayı telafi edebileceği tahmininde bulunmuştu. Yörüngeye devasa ekran konulması, volkanik patlamanın soğutma efektini taklit için atmoferin yükseklerine binlerce küçük parlak balon ya da mikroskobik sülfat damlası pompalanması yöntemleri düşünülmüştü. IPCC taslağında ise, bunların spekülatif ve çok pahalı olduğu, bilinmeyen yan etkilerinin olabileceği uyarısı yapılıyor.
Bush yönetiminin belgesi, IPCC taslağını 'Kyoto merkezci' diye niteliyor, 'Kyoto'un zayıflığı büyük salınımcılar (ABD) tarafından imzalanmamış olması' sözüne 'Tek eksikliği bu mu' diye çatıyor, 'Gönüllü uygulamaya kalmış anlaşmaların işe yaramadığı' ifadesinin değiştirilmesini istiyor ve tekrarlıyor: 'İklim değişikliğinin olumsuz etkilerini abartıyor.'