Bush: Halk savaştan bıktı ama mecburum

ABD'de Temsilciler Meclisi ve Senato'nun ek savaş bütçesini Irak'tan çekilme takvimi şartına bağlamasıyla köşeye sıkışan Başkan George W. Bush, veto tehdidini sürdürürken, Amerikalıların savaştan bıktığını teslim etti.

FORT IRWIN - ABD'de Temsilciler Meclisi ve Senato'nun ek savaş bütçesini Irak'tan çekilme takvimi şartına bağlamasıyla köşeye sıkışan Başkan George W. Bush, veto tehdidini sürdürürken, Amerikalıların savaştan bıktığını teslim etti. Bush, Fort Irwin üssünde askerlere "Bu zor bir savaş. Amerikan halkı bu savaştan bıktı, kazanıp kazanmayacağımızdan endişeli. İntihar eylemlerini görmekten korkmuş halde" diye seslendi. 30 bin takviye asker kararını "Başka seçeneğim yok" diyerek savunan Bush, aşamalı çekilme talebinin ABD'yi 'safkan bir şeytan' dediği düşmanın saldırıları karşısında savunmasız bırakacağını iddia etti.
Komşular toplantısı mayısta
Öte yandan Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari dün komşu ülkelerin yanı sıra BM Güvenlik Konseyi üyelerinin de katılacağı dışişleri bakanları düzeyindeki konferansın nisan ayından mayısın ilk haftasına ertelendiğini duyurdu. Zebari, yer belirtmeden toplantının Irak dışında yapılabileceğini söyledi. Irak hükümeti ve İran yönetimi Türkiye ve ABD'nin büyük baskılarına karşın dışişleri bakanları düzeyindeki bu konferansın İstanbul'da düzenlenmesine karşı çıkıyordu. (afp, ap)