Bush, Hitler ile kıyaslandı

ABD'de Kongre'nin ilk Müslüman üyesi konumundaki Temsilciler Meclisi'nin Demokrat vekili Keith Ellison, Başkan George W. Bush'u Adolf Hitler'e benzetti.

WASHINGTON - ABD'de Kongre'nin ilk Müslüman üyesi konumundaki Temsilciler Meclisi'nin Demokrat vekili Keith Ellison, Başkan George W. Bush'u Adolf Hitler'e benzetti. Ellison, 8 Temmuz'da Minnesota'da ateistlere konuşurken Nazilerin Komünistlere karşı her tür baskı politikasını meşrulaştırmak için kullandığı Alman parlamentosu (Reichstag) yangınıyla 11 Eylül saldırılarını kıyaslayarak, Bush yönetiminin saldırı komplosunda parmağı olabileceğini ima etti. Ellison, 11 Eylül için, "Neredeyse Reichstag yangını gibi, bana onu hatırlatan cinsten. Reichstag'ın yakılmasından sonra bundan Komünistleri sorumlu tuttular. Ve bu yangın, o ülkenin liderini (Hitler) elde ettiği otoriteyle her istediğini yapabilecek bir pozisyona yerleştirdi" ifadelerini kullandı.
Bu sözleriyle İnsan Hakları İçin Ateistler grubunun 300 üyesinden bol alkış alan Ellison şöyle devam etti: "Gerçek şu ki 11 Eylül bir Amerikan planıydı demiyorum, ya da buna benzer bir şey çünkü, sizi nasıl fındık-topu kutusuna koyduklarını, sizi kovduklarını biliyorsunuz." Hitler, 23 Şubat 1933'de Reichstag'ın yakılmasını acil durum yetkilerini dayatmak için bahane olarak kullanmıştı. Olay sır olarak kalsa da yangını Hitler'in çıkardığı yönünde kanaatler yaygın.
Ateistleri şaşırttı
Ellison ağır eleştirilerini Başkan Yardımcısı Dick Cheney'den de esirgemedi. Cheney'nin Kongre'nin sorularını yanıtlamayı reddetme tutumunu 'totaliterce, sıkı yönetim ve diktatörlük' diye tanımlayan Ellison, "Her zaman beni bütünüyle ateist olma hakkınızı savunan bir Müslüman olarak bulacaksınız" sözleriyle de ateistleri şaşırttı. Bush'u Hitler'le kıyaslayan sözlerini daha sonra Minneapolis Star Tribune gazetesine demecinde de savunan Ellison, 11 Eylül saldırılarından sonra yönetimin Irak savaşına girdiğini, hükümete şüphelileri bol kepçeden takip ve tutuklama yetkisi veren Vatanseverlik Yasası'nı çıkardığını hatırlatıp, "Trajedinin kotü sonuçları içerisinde, hükümete harekete geçmek için daha önce erişemediği bir alan açması var" yorumuyla Cumhuriyetçileri çileden çıkardı. Minnesota'dan Cumhuriyetçi vekil Mark Drake, "ABD'nin demokratik olarak seçilmiş başkanını Hitler'le kıyaslamak tam anlamıyla hakaret" diye çıkıştı.
İslam'ı sonradan benimsemiş biri olarak Siyonizm karşıtı İslam Ulusu ile bağlarını kopardıktan sonra Yahudilerden de destek alan 42 yaşındaki Ellison, kasımda seçildiğinden beri ağırlıklı olarak eğitim ve sağlık konularıyla ilgileniyordu. (Dış Haberler)