Bush için Kaide ile İran aynı kefede

ABD Başkanı George W. Bush, kasımdaki seçimlerle Demokratların denetimine geçen Kongre'ye geleneksel 'Birliğin Durumu' konuşmasıyla ilk kez seslendi.

WASHINGTON - ABD Başkanı George W. Bush, kasımdaki seçimlerle Demokratların denetimine geçen Kongre'ye geleneksel 'Birliğin Durumu' konuşmasıyla ilk kez seslendi. Önceki gün televizyonlardan naklen yayımlanan 50 dakikalık konuşmada İran ile Hizbullah'ı hedef gösteren Bush, Demokratların tepkisine uğrarken, anketlerde dibe vuran halk desteğini de kıpırdatamadı.
Temsilciler Meclisi'nin ilk kadın başkanı olan Demokrat Nancy Pelosi'nin kürsüye davet ettiği Bush, Pelosi'yle araları iyi olmamasına karşın, "Başkan hanım, sizin huzurunuzda bu konuşmayı yapmak büyük onur" dedi. Irak'a takviye asker içeren planının 'işlemesi için bir şans verilmesini' isteyen Bush, başarısızlığın vahim sonuçları olacağını anlattı: "İran destekli Şii radikallerle Kaide ve eski rejim taraftarlarının desteklediği Sünni radikaller arasında savaş çıkarsa, ülkeye yayılıp bütün bölgeyi içine çekebilir. Bu Amerika için kâbus senaryosu."
'Sivillerden gönüllü yedek ordu'
Bush, meslek sahibi sivillerden gönüllü yedek ordu kurulması önerisine de Kongre'nin desteğini isterken, Pelosi ile Senato Demokrat çoğunluk lideri Harry Reid, ortak bildiriyle, "Başkan ülkenin iradesini görmezden gelmeyi sürdürdükçe Kongre kendisinin başarısız politikalarını görmezden gelmeyecek" ifadelerini kullandı. Senato Dış İlişkiler Komitesi de Irak'a ek asker gönderilmesinin 'ülke çıkarlarına uygun olmadığını' belirten tasarıyı onayladı. Bağlayıcı olmayan tasarının haftaya Senato genel kurulunda da onaylanması bekleniyor.
Bush, konuşmasında İran'a ise şöyle yüklendi: "Kaide, İslamcı radikallerin totaliter tehditlerinin sadece bir parçası. Bir o kadar Amerika'ya düşman ve Ortadoğu'ya hükmetmekte kararlı Şii aşırılıkçıların giderek artan tehdidiyle karşı karşıyayız. Pek çoğunun İran rejiminden emir aldığı biliniyor. İran, Amerikalıların canını almada Kaide'den sonra ikinci sıradaki Hizbullah gibi teröristleri finanse edip silahlandırıyor." Bu sözleri Tahran Üniversitesi profesörlerinden Hermidas Barvand, "İran'ın nükleer tesislerine saldırı için Kongre'yi yumuşatma çabası. Şii aşırılıkçılığını Kaide'yle kıyaslayarak gelecekteki eylemleri meşrulaştırmayı amaçlıyor" diye yorumladı. Arap Birliği Genel Sekreteri Emir Musa, "ABD'nin İran'a saldırma ihtimali yüzde 50. Savaş çıkarsa şişeden başka cinler de fırlar. Bunun Körfez ülkeleri ve Akdeniz'e etkisini tahayyül bile edemezsiniz" uyarısını yaptı.
Iraklı Şiileri de kızdırdı
Bush'un sözlerine Iraklı Şiiler de tepki gösterdi. Üst düzey bir Şii yetkili, şu tepkiyi gösterdi: "Şii militanlarla Kaide'yi karşılaştırmak saçmalık. Onlar üç yıl boyunca teröristlere hedef olduktan sonra toplumlarını korumak için harekete geçti. Sadece birkaç yasadışı eylemleri var. Militanlar nasıl Amerika'ya tehdit olabilir? Tek çare kendi güçlerinin kontrolünü hükümete vermektir."
Bush, diğer yandan sera gazları salınımını kısıtlama ve 10 yılda benzin tüketimini yüzde 20 oranında düşürme temennisinde bulunurken, ABD'nin petrol bağımlılığını azaltması gereğini şöyle gerekçelendirdi: "Bu bağımlılık, bizi, petrol taşımacılığını kesintiye uğratabilecek, petrol fiyatını yükseltebilecek, ekonomimize büyük zarar verebilecek düşman karşısında korunmasız bırakıyor."
Bush konuşmasında Irak'taki askerlerin kahramanlıklarını da anlatırken, 2008 başkanlık yarışına aday olan Demokrat Senatör Hillary Clinton, bu hamaseti gölgeledi. Clinton, 11 Eylül enkazındaki çalışmalar sırasında zehirli havayı soluyan polis ve itfaiyecilerin sağlık masraflarını hükümetin karşılamamasını protesto için akciğer nakli bekleyen polis memuru Cesar Borja'nın üniversite öğrencisi oğlunu Kongre'ye davet etti. Borja, konuşmadan birkaç saat önce ölerek Bush'u zor durumda bıraktı. (Dış Haberler)