Bush, 'Irak ekibini' değiştiriyor

ABD'de tam da Irak bataklığının ortasında Demokratların kontrolüne geçen yeni Kongre ile çalışmak zorunda kalan Başkan George W. Bush, Irak'a takviye birlik göndermeyi içerecek stratejisini duyurmadan 'savaş takımı'nda köklü değişikliğe gidiyor.

WASHINGTON - ABD'de tam da Irak bataklığının ortasında Demokratların kontrolüne geçen yeni Kongre ile çalışmak zorunda kalan Başkan George W. Bush, Irak'a takviye birlik göndermeyi içerecek stratejisini duyurmadan 'savaş takımı'nda köklü değişikliğe gidiyor. Bush'un vitrine çıkardığı isimler yine Irak savaşının mimarları. Görevden alınacak iki komutanın ortak özelliği Irak'ta 140 bin olan asker sayısının artırılmasına karşı çıkmaları.
'Savaşın mimarıydı'
İlk kadro değişikliğini 7 Kasım yenilgisinden sonra Donald Rumsfeld'i Savunma Bakanlığı'ndan alıp yerine 'Baba Bush'un ekibinden Robert Gates'i getirerek yapan Bush, dün 16 istihbarat servisinin bağlı olduğu Ulusal İstihbarat Dairesi'nin patronu John Negroponte'yi Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'a yardımcı atadı. Latin Amerika'daki sol hareketleri bastırmada ve işkence ile cinayetleriyle ünlü Contra'ların eğitiminde kilit roller üstlenen, Dışişleri'nin 'Diplomatların diplomatı' diye andığı Negroponte, 2003'te BM temsilcisiyken 'savaş' paketini BM Güvenlik Konseyi'ne pazarlayan kişiydi. Dönemin Dışişleri Bakanı Colin Powell'a sundurulan paketin yalanları sonradan ortaya çıkmıştı. 2004'te Bağdat'a giden ilk Amerikan elçisi olan Negroponte atanmasını 'hayatının fırsatı' olarak niteledi.
11 Eylül'de çuvallayan istihbarat servislerini toparlaması için görevlendirilse de casusluk koltuğuna ısınamadığı söylenen Negroponte'nin yerine ise 25 yıllık istihbaratçı emekli amiral Michael McConnell atandı. Diplomasi tecrübesi olmayan McConnell, hükümetin gizli telefon dinleme operasyonlarını yürüten Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) 1992-1996 yıllarında başkanıydı. Mc-Connell, 1991'de Körfez Savaşı'nda Savunma Bakanı olan Başkan Yardımcısı Dick Cheney ile çalışmıştı. Bosna'da kullanılan silahların Irak'a transferi gibi operasyonların altından çıkan McConnell, 10 yıldır hükümetten ihale alan danışmanlık şirketi Booz Allen Hamilton'ı yönetiyordu.
Bush, Irak'taki durumun vahametinden dem vuran Irak'taki en üst düzey komutan General George Casey'in yerine de Korgeneral David Petreaus'u atıyor. 4 Temmuz 2003'te Süleymaniye'de Türk askerlerinin başına çuval geçirme skandalı Petraeus'un döneminde gerçekleşmişti. Princeton Üniversitesi'nden doktora sahibi Petraeus, 2003'teki işgalde Musul'da konuşlu 101. hava indirme tümeninin komutanıydı. Şu anda Kansas-Fort Leavenworth'taki Karma Birlikler Merkez Komutanlığı'nı yürüten Petraeus, Haziran 2004-Eylül 2005 arasında Irak güçlerinin eğitiminden sorumluydu.
Şii-Sünni liderleri uzlaştıramayan Bağdat Büyükelçisi Zalmay Halilzad'a da yol göründü. Afgan doğumlu Sünni Halilzad, Senato'dan onay alamayacağı kesinleşince aralıkta istifa eden John Bolton'dan boşalan BM Daimi Temsilciliği'ne atanıyor. 'Kral Zal' lakaplı Halilzad'ın yerine halen Pakistan Büyükelçisi olan ve Ortadoğu uzmanı olarak nam salmış Ryan Crocker getiriliyor.
Abizaid eleştiriyordu
Son dönemde yönetimi eleştirip erken emekliliğini isteyen Merkez Kuvvetler Komutanı John Abizaid yerine ise Pasifik güçleri komutanı Amiral William Fallon getiriliyor. 62 yaşındaki Fallon, Vietnam'da saldırı pilotu, 1991 Körfez Savaşı'nda filo komutanıydı ve NATO'nun Bosna operasyonuna katılmıştı. Denizci Fallon'ın kara operasyonları başına getirilmesi sıra dışı bulundu. (Dış Haberler)