Bush Irak'ın İsrail gibi olmasını istiyor

Irak'taki kötü gidişat yüzünden mensubu olduğu Cumhuriyetçi Parti'nin bile tepkisini çeken ABD Başkanı George W. Bush, Irak stratejisine İsrail örneğiyle destek istedi.

NEWPORT - Irak'taki kötü gidişat yüzünden mensubu olduğu Cumhuriyetçi Parti'nin bile tepkisini çeken ABD Başkanı George W. Bush, Irak stratejisine İsrail örneğiyle destek istedi. Bush, dün Donanma Koleji'ndeki konuşmasında, Irak'ı tıpkı İsrail gibi terörle çok sıkı mücadele eden bir demokrasi olarak görmek istediğini söyledi. "Irak'taki başarımız düşmanın akşam haberlerinde bir aracı bombaladığının görülmesiyle ölçülmemeli" diyen Bush'un başarı ölçütü, 'halkını koruyabilen bir hükümetin vatandaşları için temel hizmetleri görebilmesi ve şiddete rağmen işleyen bir demokrasisi bulunması': "İsrail gibi yerlerde teröristler intihar saldırılarında yıllarca masumların canını aldı. Buradaki fark İsrail'in işleyen bir demokrasi olması ve sorumluluklarını yerine getirmesi. Bu da Irak'ta aradığımız başarıdır."
Bush başarı kriterlerini böyle koyarken, dün beş ABD askerinin pusuya düşürülerek öldürüldüğü, yedisinin yaralandığı Bağdat'ta önceki gün bir otobüs durağındaki bombalı saldırıda en az 25 kişi öldü, 40 kişi yaralandı. Önceki gece boyu süren havan topu saldırısında dört kişi öldü, 10 kişi yaralandı. Kut'ta bir öğretim görevlisinin, başkentte de son 24 saatte 15 kişinin cesedi bulundu.
Bu arada ABD Senatosu, eski dört yıldızlı generallerin reddettiği Irak ve Afganistan savaşlarını yönetecek 'savaş çarlığına' atanan üç yıldızlı general Douglas Lute'un atamasını dörde karşı 94 oyla onaylandı. (bbc, afp, aa)