Bush Irak'ta son kumarını oynuyor

ABD'de Kongre seçimlerini Demokratların kazanması ve Irak Çalışma Grubu'nun Bush yönetimine tümüyle ters düşen raporunu açıklaması sonrası, Başkan George W. Bush, Irak hezimetini kendi lehine çevirebilme umuduyla son kumarını oynuyor.

WASHINGTON - ABD'de Kongre seçimlerini Demokratların kazanması ve Irak Çalışma Grubu'nun Bush yönetimine tümüyle ters düşen raporunu açıklaması sonrası, Başkan George W. Bush, Irak hezimetini kendi lehine çevirebilme umuduyla son kumarını oynuyor. Bu sabaha karşı TSİ 04.00'te Beyaz Saray'ın bastırması sonucu tüm televizyon kanallarının normal akışlarını keserek yayımladığı 20 dakikalık konuşmasında Bush, yeni Irak stratejisini halkına açıkladı:

 • (Halihazırdaki 140 bin askere) 20 bin askerlik takviye.
 • (Harcanan 400 milyar dolara) Irak ekonomisini güçlendirip istihdam yaratma amacıyla 1 milyar dolarlık ek yük.
 • Bu desteğin Irak hükümetinin belli ödevleri (Şii milisleri dizginlemesi, petrol gelirlerinin adil dağılımı, Baasçılara yönelik kısıtlamaların kaldırılması) yerine getirmesine bağlanması.
 • Kasım itibarıyla 18 vilayetin hepsinde güvenlik sorumluluğunu Iraklıların devralması.
 • Çekilme takvimi verilmemesi.
  'Bush'un Vietnam'ı
  Amerikalılardaki Irak rahatsızlığının rüzgârıyla Kongre'yi ele geçiren Demokratlar ise, aşamalı çekilmenin başlaması için yaptıkları çağrılara kulak tıkayan Bush'la girişecekleri kapışmanın çapını ölçüyor. Ama şimdilik sembolik adımların ötesine geçme sinyali vermiyorlar. Anayasa Başkan'a başkomutan sıfatıyla askeri ve dış politika kararları alma yetkisi verirken, Demokratlar çoğunlukta oldukları Temsilciler Meclisi ile bağımsızların desteğiyle kılpayı çoğunlukta oldukları Senato'da asker takviyesiyle ilgili sembolik oylama planlıyor. Hesapları, Temsilciler Meclisi'nden çıkacak ezici karşı oya, bazı Cumhuriyetçilerin de desteklemesiyle 100 senatörden 60'ının karşı oyunun eşlik etmesi. Demokratlar Bush'a iki partili ret mesajı gönderebilmeyi umsa da, sonuç bağlayıcı olmayacak. Ancak Batılı ajanslar, bunun, Kongre'nin Irak savaşına desteğini gözden geçirmesi yolunda ilk adım olacağı görüşünde.
  Bu oylamaların gelecek hafta yapılması beklenirken, dün Demokrat Senatör Edward Kennedy 'sembolik' bir yasa tasarısı sundu: 'Başkan, Irak'a asker göndermek için Kongre onayına başvursun. Başkan'ın planında sesini duyurmak Kongre ve halkın hakkıdır. Kongre onayı alınana dek ne bir asker gönderilsin ne de bir kuruş harcansın.' Asker takviyesinin 'yeni bir devasa hata' olacağı uyarısı yapan Kennedy, Irak'ı 'Bush' un Vietnam'ı' diye niteleyip "Tıpkı Vietnam'daki gibi Irak'ta da tek akılcı çözüm siyasidir" dedi.
  ABD'de yeni slogan
  USA Today anketi, asker takviyesine Amerikalıların yüzde 61'inin karşı çıktığını, desteğin yüzde 36'da kaldığını ortaya koydu. Washington Post, Genelkurmay' ın da takviyeye karşı çıktığını anımsatıp, Bush'un savaşın başından beri ilk kez generallerin tavsiyesinin tersine karar aldığına dikkat çekti. Gazete, Bush'un takviye için kullandığı 'surge' fiiliyle de, 'ABD'nin yeni slogan kelimesi' diye alay etti. 'Surge', ani ve güçlü enerji artışı, dalgaların kabarması, genç âşığın hislerinin kabarması, uzun süre geriden giden takımın son dakikalarda müsabakayı kazanması anlamlarını taşıyor.
  Üç peşmerge tugayı
  Büyük bölümü başkent Bağdat'a, 4 bini 'Sünni direnişinin kalbi' olarak nitelenen Anbar vilayetine konuşlanacak birliklerin yollanmasına ay sonundan önce başlanacak. Aşamalı konuşlanmanın ilk sırasında Kuveyt'ten gönderilecek 82. hava indirme tugayı var. Irak Başbakanı Nuri Maliki de kuzey ve güneydeki güçleri Bağdat'a kaydırarak planı destekleyecek. Başını radikal Şii lider Mukteda Sadr'a bağlı Mehdi Ordusu'nun çektiği Şii milislerini etkisizleştirme çerçevesinde, üç peşmerge tugayının Bağdat'a gönderilmesi öngörülüyor. Bush'un Irak'ta 3.5 yıldır onlarca planı başarısızlığa uğradı. (Dış Haberler)