Bush İran'a sabotaj operasyonu emri verdi

ABD ve İran'ın Bağdat büyükelçileri Ryan Crocker ile Hasan Kazimi bugün Bağdat'ta Irak'taki şiddeti görüşmek üzere buluşmaya hazırlanırken, ABD Başkanı George W. Bush'un CIA'e rejim...

TAHRAN/WASHINGTON - ABD ve İran'ın Bağdat büyükelçileri Ryan Crocker ile Hasan Kazimi bugün Bağdat'ta Irak'taki şiddeti görüşmek üzere buluşmaya hazırlanırken, ABD Başkanı George W. Bush'un CIA'e rejim değişikliği için 'kirli' operasyonlar yürütme emri verdiği öne sürüldü.
Sunday Telegraph'ın haberine göre Bush, rejimin sonunu getirme amacıyla İran'la ilgili istikrarsızlık yaratıcı yalan haber yayma ve propaganda savaşı yürütmesi için CIA'e yetki veren bir kararname imzaladı. Plana göre, gerek uluslararası yatırımlarla, gerekse borsa ve para spekülasyonlarıyla İran ekonomisi üzerinde baskı kurulacak. Planda üç yıl içinde atom bombası yapma kapasitesine ulaşması beklenen İran'ın nükleer programını sabote etmek de var. Bununla ilgili olarak geçen hafta Washington'daki güvenlik yetkilileri İran'ın nükleer programını yavaşlatma amacıyla karaborsada Tahran'a bozuk ve eksik parçalar satıldığını belirtmişti. 'Silahlı saldırı öngörmeyen' kararname, CIA'e FBI'ın alanı olan ABD içindeki İran diasporasından istihbarat toplama yetkisi de veriyor. Kararname CIA'in İran'daki rejim karşıtlarını internet sansürünü aşıp ABD istihbaratıyla çalışmalarına olanak veren iletişim araçlarıyla donatmasını da öngörüyor.
İran boş durmuyor
Altı ay önceye dek İran dosyasından sorumlu CIA yetkilisi Bruce Riedel, kararnameyle Başkan Yardımcısı Dick Cheney'nin askeri seçeneğinin dışlandığını savunurken, eski Dışişleri yetkilisi Mark Fitzpatrick, "İran'ın nükleer programına karşı sanayi sabotajı askeri saldırıdan yeğdir" dedi.
Geçen hafta Pakistan'da üslenmiş Cundullah örgütünün 10 üyesini İran'ın hassas bölgeleriyle ilgili harita, istihbarat aygıtları ve 500 bin dolar para ile ele geçirdiğini duyuran İran İstihbarat Bakanlığı dün de ülkenin batı, güneybatı ve orta kesimlerinde faal birkaç casusluk şebekesini çökerttiğini açıkladı. Bu şebekelerle ilgili ABD'den açıklama isteyen Tahran son haftalarda hem İran hem ABD vatandaşı olan Pernaz Azime, Kaliforniya Üniversitesi Mütevelli heyeti üyesi Ali Şakiri, Açık Toplum Enstitüsü'nden Kian Tacbaş'ı gözaltına almıştı. (Dış Haberler)