Bush kendini George Washington'a benzetti

ABD'de Britanya'dan bağımsızlığın kazanılmasını sağlayıp ilk başkan seçilmesi nedeniyle 'ulusun babası' diye anılan George Washington'ın 275. doğum günü kutlanırken...

WASHINGTON - ABD'de Britanya'dan bağımsızlığın kazanılmasını sağlayıp ilk başkan seçilmesi nedeniyle 'ulusun babası' diye anılan George Washington'ın 275. doğum günü kutlanırken, 'en başarısız Amerikan Başkanı' olarak tarihe geçmesi beklenen George W. Bush, kendisini Washington'la kıyasladı. Washington'ın Mount Vernon'da müzeye dönüştürülen konutu önünde dondurucu soğukta dokuz dakika konuşan Bush, kendisini Washington'a, Irak ve Afganistan işgallerini de Britanya sömürgeciliğine karşı verilen 'Amerikan Devrimci Savaşı'na benzetti.
'Savaş dünya için'
Demokratların kontrolüne geçen Kongre'nin Irak'a ek asker ve ek bütçe taleplerine çelme takmaya çalıştığı Bush, şunları söyledi: "Washington, Devrimci Savaş'ın bir irade sınavı olduğunu anlamıştı ve iradesi yıkılmazdı. Bugün biz de özgürlüğümüzü, halkımızı ve yaşam biçimimizi savunmak için yeni bir savaş veriyoruz. Dünyaya özgürlük davasını yaymaya çalışırken, ülkemizin babasının devrimle garantilenen özgürlüklerin sadece Amerikalılar için olmadığına inandığını hatırlıyoruz. Kendisi bir keresinde 'En iyi dileklerim herhangi bir ülkede özgürlük bayrağını açan ezilmiş uluslarla birlikte' diye yazmıştı."
'İlk George W'ın evi'
Bush, yeni Irak planına zaman tanınması için de "Bugünden bakıp, Washington'ın başarısının garanti ve olayların böyle gelişmesinin kader olduğunu düşünmek kolay. Gerçekte Amerika'nın özgürlük yolu uzun ve zorluydu, sonuç hiçbir zaman garanti değildi" dedi. Kendi orta adı Walker'ın kısaltılarak W. diye yazılması üzerinden "Kendimi evimde hissediyorum. Ne de olsa burası ilk George W.'ın evi" esprisi yapan Bush, kutlamalar için Washington'ı canlandıran aktöre "275 yaşından bir gün fazla göstermiyor" diye takıldı. (Dış Haberler)