Bush: Kosova'ya acil bağımsızlık lazım

ABD Başkanı George W. Bush, çok sevildiği tek Müslüman ülke Arnavutluk'a dün tarihi ziyarette bulundu. Soğuk Savaş döneminde Enver Hoca'nın demir yumruklu komünist rejiminin hüküm sürdüğü Tiran'dan geçen ilk ABD Başkanı sıfatını kazanan Bush...

TİRAN - ABD Başkanı George W. Bush, çok sevildiği tek Müslüman ülke Arnavutluk'a dün tarihi ziyarette bulundu. Soğuk Savaş döneminde Enver Hoca'nın demir yumruklu komünist rejiminin hüküm sürdüğü Tiran'dan geçen ilk ABD Başkanı sıfatını kazanan Bush, kendisini 'kahraman' gibi karşılayan Arnavutların 'Ortak olmaktan gurur duyuyoruz' sloganları altında, Kosova'nın bağımsızlığı konusunda kararlılığını ilan etti. Bush böylece Soğuk Savaş zıtlaşmasına geri döndüğü, Sırpların geleneksel müttefiki Rus Devlet Başkanı Vladimir Putin'e de mesaj göndermiş oldu.
Arnavut Başbakanı Sali Berişa'yla basın toplantısı düzenleyen Bush, Kosova'nın statüsüyle ilgili görüşmelerin 'sonsuza dek' sürdürülmesini reddedip, BM Temsilcisi Martti Ahtisaari'nin hazırladığı bağımsızlık planının Güvenlik Konseyi'nden Rusya'nın muhalefetine rağmen geçirilmesinin önemini vurguladı: "İleri gitmemiz ve nihai sonucun bağımsızlık olması lazım. Er geç 'Bu kadar yeter. Kosova bağımsızdır' demenin zamanı geliyor. Kosova'da beklentileri karşılayamazsak sonuçlarından kaygılıyım." Önceki gün Moskova'yı ziyaret eden Sırbistan Başbakanı Vojislav Koştunitsa ise Putin'e Kosova'nın bağımsızlığını veto sözü verdiği için teşekkür etmişti.
Bush adı bile yetiyor
Önceki gün Bush'u ağırlayan Roma protestolarla savaş alanına dönerken, dün Tiran 'küçük Amerika' gibiydi. Sokaklara 'Hoşgeldin Başkan Bush' pankartları, Bush posterleri ve Amerikan bayrakları yapıştırılırken, 18 yaşındaki Arian Geka'nın "Bush dünyanın başkanı. Bizim için bir kral gibi" sözleriyle halkın hislerine tercüman oluyordu. Bu sevgiden Bush'un Arnavut bir adaşı bile nasibini aldı. Bir bakır fabrikasından mal çalmakla suçlanan George Bush adlı 15 yaşındaki bir Arnavut genç, ismi nedeniyle mahkeme tarafından affedildi. Anketlere göre Arnavutların yüzde 61'i ülke çıkarlarının en iyi savunucusu olarak ABD'yi görüyor. Zira 1990'larda Enver Hocacıların yıkılmasını destekleyen ABD, 1999'da da Sırbistan'a NATO harekâtının başını çekerek nüfusunun çoğu Arnavut olan Kosova'nın bağımsızlığının önünü açtı. (afp, aa)