Bush kütüphanesi Metodistleri böldü

ABD'de Protestan Kilisesi'ne bağlı Güney Metodist Üniversitesi (SMU), Başkan George W. Bush adına bir kütüphane ve düşünce kuruluşu kurulması planları nedeniyle bölündü.

DALLAS - ABD'de Protestan Kilisesi'ne bağlı Güney Metodist Üniversitesi (SMU), Başkan George W. Bush adına bir kütüphane ve düşünce kuruluşu kurulması planları nedeniyle bölündü. Bir grup din ve bilim adamı bu girişimin okulun itibarını zedeleyeceğini savunurken, diğer grup ise aksi görüşte. Irak işgali sırasında da benzer bir bölünme yaşayan üniversite senatosu, son oylamada 13 'Evet', 13 'Hayır' oyu çıkması nedeniyle karar alamadı. 11 bin öğrenci birkaç hafta içinde netleşecek kararı bekliyor.
Girişimi önlemeye çalışan önde gelen profesörler, 'Bush yönetiminin görüşlerini körü körüne savunacak' bir düşünce kuruluşunun okulun ününe zarar getireceği görüşünde. Tarih profesörü Benjamin Johnson, "Bu düşünce kuruluşunun yaptıklarıyla yargılanmaya başlayacağız. Bu adamlar ihtilaf yaratıyor ve hiç popüler değiller. Elinizde kontrol yetkisi olmadan üniversitenin yüzünü kullanmalarına izin vermek çok tehlikeli" diyor. Okulun etkili rahipleri de internette imza kampanyası başlatmış. 'Yönetimle, Metodist adını kullanan bir üniversiteyi bağlantılandırmanın gereği olmadığını' savunan 15 rahip, 10 bin imza toplamış. Siyaset bilimi profesörü Matthew Wilson ise girişimi fırsat görüyor: "Kurulacak kurumlar SMU'nun şöhretini ve profili yükseltecek."
First lady'nin mezun olduğu okul
Kütüphanenin planlayıcıları ise eski Beyaz Saray Sekreteri Andrew Card ile Bush'un kardeşi Marvin Bush. İkili, kütüphane için SMU'nun tek seçenek olmadığı, Waco'daki Baylor Üniversitesi'ni de düşündüklerini söylese de, Başkan'ın gönlü SMU'da. Sebebi ise eşi Laura Bush'un 1968'de bu okulun öğretmenlik bölümünden mezun olması.