Bush Latin Amerika'ya adım atınca...

ABD Başkanı George W. Bush, altı günlük Latin Amerika turuna yoğun protestolar eşliğinde başladı. ABD'nin petrole bağımlılığını azaltma amacıyla Brezilya'yla 'etanol karteli' anlaşmasını imzalarken...

SAO PAULO - ABD Başkanı George W. Bush, altı günlük Latin Amerika turuna yoğun protestolar eşliğinde başladı. ABD'nin petrole bağımlılığını azaltma amacıyla Brezilya'yla 'etanol karteli' anlaşmasını imzalarken Venezüella lideri Hugo Chavez'in bölgedeki etkisini kırmayı hedefleyen Bush'un önceki akşam indiği Brezilya'nın en büyük kenti Sao Paulo savaş alanına döndü. Sau Paulo, Bush'u protesto edenlerle polisin çatıştığı protestolarla sarsılırken, yarın ve salı ziyaret edeceği Kolombiya ile Meksika'da da Irak savaşı ve 'etanol karteli'ni protestolar dünden başladı.
Sao Paulo'daki protestolar, 200 eylemcinin ABD elçiliğine taşlarla saldırmasıyla başlarken, 8 Mart Kadınlar Günü yürüyüşü de Bush'u protestoya dönüştü. Aralarında işçiler, sendikacılar ve çevrecilerin olduğu 30 bin eylemci, 4 bin polisin konuşlandığı ana caddede ellerinde 'Bush Irak'tan defol' ve 'Bir numaralı teröriste ölüm' pankartlarıyla yürüdü. Bir grup, yasak bölgeye girince sıkı çatışma çıktı. Polisin taş atan eylemcileri göz yaşartıcı gaz kullanarak coplarıyla döverek dağıttığı çatışmada 16'sı polis, dördü eylemci toplam 20 kişi yaralandı.
Etanole de protesto
Bazı eylemciler, etanol anlaşmasını protesto için ellerinde etanolün ham maddesi olan şekerkamışı taşıyıp 'Bir litre etanol için dört litre temiz su israf ediliyor. Monokültür, (geniş tarım arazilerinde tek ürün yetiştirilmesi) Brezilya'nın en büyük varlığını yok ediyor' pankartı açtı. Topraksız İşçiler Hareketi'nden Suzanne dos Santos, "Petrol rezervlerini kontrol için savaşa giren Bush ve dostları, şimdi de Brezilya'daki etanol üretimini kontrol peşinde. Bu, durdurulmalı" dedi. Güneydeki Porto Alegre'de de 500 eylemci, 'Defol emperyalist' sloganı atıp Bush kuklasını yaktı.
Kolombiya'nın başkentindeki Bogota Üniversitesi'nde, öğrenciler, Bush için folyoya sarılı baruttan yapılan 'patates bombaları' hazırlamıştı. 'Bush defol' sloganı atan 200 maskeli öğrencinin patates bombaları, taş ve molotofkokteyliyle saldırdığı polis, protestoyu tazyikli su ve göz yaşartıcı gazla dağıttı.
Bush'la Lula'nın 'etanol karteli'
Bu atmosferde buluşan Bush ile Brezilya Devlet Başkanı Lula da Silva ise 'biyoyakıt müttefikliği' hayallerini gerçekleştirdi. Benzin yerine veya benzini destekleyici olarak kullanılan etanolün bir numaralı üreticisi Brezilya ile iki numaralı üreticisi ABD'nin liderleri, etanol üretimi ve kullanımını teşvik anlaşmasını imzaladı. Ancak Lula'nın Brezilya etanolüne uygulanan galon başına 54 cent'lik gümrük vergisinin kaldırılması talebi ay sonundaki ABD ziyaretine kaldı.
ABD ile Brezilya'yı 'OPEC tipi etanol karteli' peşinde olmakla suçlayan muhaliflere göre, etanol faydadan çok zarar yaratacak. Şekerkamışı sulu tarım gerektirdiğinden bu, Amazonların daha da yok edilmesine yol açacak. Şekerkamışı-etanol üretimi birkaç güçlü aile ile şirketin elinde bulunduğu için 'halk isyanı' yaratacağı eleştirisi de yapılıyor.
Chavez'den riyakârlık madalyası
Bugün Bush Uruguay'dayken komşusu Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te 40 bin kişilik stadyumda protesto mitingi düzenleyecek olan Chavez, ABD Başkanı'na 'riyakârlık madalyası' verilmesini önerdi: "Bush, riyakarlık altın madalyasıyla ödüllendirmeli zira bu kadar yılın ardından şimdi de ABD'nin asıl sorumlusu olduğu Latin Amerika'daki yoksulluk için kaygılanmaya başlamış." (Dış Haberler)