Bush, Pelosi'ye ricacı olmayacak

ABD'de Demokratların Cumhuriyetçi yönetimi köşeye sıkıştırmak için kullandığı 'Ermeni soykırımı' tasarısının Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'nden geçmesine engel olamayan Başkan George W. Bush bu kez tasarının...

WASHINGTON - ABD'de Demokratların Cumhuriyetçi yönetimi köşeye sıkıştırmak için kullandığı 'Ermeni soykırımı' tasarısının Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'nden geçmesine engel olamayan Başkan George W. Bush bu kez tasarının genel kurula gitmemesi konusunda kendini ortaya atmaya niyetli değil. Beyaz Saray sözcüsü Tony Fratto, komiteye seslenmiş olan Bush'un tasarıyı genel kurula sunmaya kararlı Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'yi aramayı planlamadığını belirtip ekledi: "Telefon açma planıyla ilgili bilgim yok. Ama başkanın tasarının dış politika çıkarlarımıza zarar vereceğine dair görüşlerinden şüphe duyulmamalı. Tasarının desteklenmemesi çağrısı yapıyoruz."
'Avrupa Komisyonu'nun görüşü değişmedi'
Bu arada dün Avrupa Parlamentosu'nda (AP) Avrupa Ermenileri Kongresi başlarken Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Franco Frattini, Komisyon Başkanı Jose Maqnuel Barroso'nun Ermeni meselesinin Türkiye'nin AB üyeliği için önkoşul yapılamayacağı görüşünü yineledi. "AP, 20 yıl önce (Ermeni iddialarını) kabul etmiş olsa da AB üyelerinin farklı pozisyonlarına saygı duymak zorundayız" diyen Frattini, komisyonda da farklı fikirlerin paylaşıldığını belirtti. Frattini, dış baskıya karşı çıkıp, "Almanya gibi Türkiye'nin kendiliğinden adım atması önemli" dedi. Ermeni Dışişleri Bakanı Vartan Oskanyan da ortak komisyon önerisini reddetmelerine 301. madde ve sınırın kapalı olmasını gerekçe gösterdi. (ap, afp, aa)