Bush, 'savaş çarı'nı üç yıldızdan çıkardı

Irak ile Afganistan çığrından çıkarken Kongre'nin çekilme baskısı altında terleyen ABD Başkanı George W. Bush, bu iki işgali idare edecek 'savaş çarlığını' üstlenecek birini uzun aramalardan sonra bulabildi.

WASHINGTON - Irak ile Afganistan çığrından çıkarken Kongre'nin çekilme baskısı altında terleyen ABD Başkanı George W. Bush, bu iki işgali idare edecek 'savaş çarlığını' üstlenecek birini uzun aramalardan sonra bulabildi. Doğrudan Bush ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Stephen Hadley'e bağlı olup Savunma (Pentagon) ve Dışişleri bakanlıklarıyla istihbarat servislerine talimat verecek savaş çarlığına, Genelkurmay Operasyon Dairesi Başkanı korgeneral Douglas Lute getirildi.
Aralarında PKK'yla mücadele özel temsilcisi ve eski NATO Başkomutanı Orgenaral John Ralston'ın da bulunduğu dört yıldızlı beş emekli general bu görevi reddetmişti. 54 yaşındaki Lute ise, retçilerden farklı olarak sadece eylülden beri üç yıldızlı bir general. Kosova, Doğu Akdeniz, Irak ve Afganistan'da görev yapmış Lute, Irak'ta asker sayısının azaltılmasını savunmasına rağmen Bush'un son takviye asker gönderme planına katkıda bulunmuştu. Dün Bush, "Her görevinin altından muazzam başarıyla kalkmış askeri lider" diye nitelendirdiği Lute'un yeni görevini, "Irak ve Afganistan stratejilerinin geliştirilip uygulanması ve iki ülkeyle ilgili siyasi süreçler geliştirilirken makamlararası uyumun sağlanmasını tam zamanlı olarak idare edecek" sözleriyle açıkladı.
Ancak şaşkınlık havasının hâkim olduğu Pentagon'da, üç yıldızlı bir generalin tümüyle farklı düşünen dört yıldızlı generallerle bakanlara nasıl söz geçireceği meçhul. Lute'a düşen görevlerden biri de, cephedeki gelişmelere hızla müdahale için ABD bürokrasi çarklarına kamçıyı şaklatmak.
Prens Harry Irak'a gitmeyecek
Öte yandan direniş örgütlerinden gelen tehditler üzerine Britanya'da tahtın üç numaralı varisi olan Prens Harry'nin Irak'a gönderilmeyeceği açıklandı. Britanya Genelkurmay Başkanı Richard Dannatt "Harry ve birliği için risk çok yüksek olduğu için bu kararı aldık derken, Harry'nin 'büyük hayalkırıklığına uğradığı ancak ordudan ayrılmayacağı' açıklandı. (Dış Haberler)