Bush tıpkı geldiği gibi gidiyor...

Bush tıpkı geldiği gibi gidiyor...
Bush tıpkı geldiği gibi gidiyor...

Bush, ?Kendimi kafamda hasır şapka, Havai desenli gömlekle bir plajda hayal edemiyorum? dedi. FOTOĞRAF: REUTERS

WASHINGTON - ABD Başkanı George W. Bush, dün düzenlediği son basın toplantısında, Irak’a savaş açmasını sağlayan yalan istihbaratı, savaşı hemen bitti gibi göstermesini, New Orleans’ı vuran 2005’teki Katrina kasırgasındaki kayıtsızlığını, işkence ve adaletsizlik sembolü Ebu Garib’i, sadece döneminin ‘hayal kırıklıkları’ ve  ‘yolunda gitmeyen şeyler’ diye küçümseyip, “Teksas’a dönüp aynaya baktığımda gurur duymamak için neden göremiyorum” dedi. Amerika’nın ahlaki imajını zedelediğini de reddeden Bush’a göre bu ‘elitlerin hüsnü kuruntusu’.
20 Ocak’ta görevini devretmeye hazırlanan Bush dün Beyaz Saray’daki son basın toplantısında en büyük hatası sorulunca, Irak için 2003’te USS Abraham Lincoln uçak gemisinin güvertesinde arkasında ‘görev tamamlandı’ yazısıyla yaptığı açıklamayı anıp, “Başka şey söylemeye çalışıyorduk. Ama farklı algılandı. Yanlış mesaj verdik” dedi. Irak’ta savaşa gerekçe yapılan kitle imha silahlarının bulunamaması için “Elinizdeki istihbarata göre karar alıyorsunuz” savunusu getiren Bush, “Ebu Garib de hayal kırıklığıydı” diye ekledi.  ABD başkanı Katrina kasırgasındaki kayıtsızlığına dair eleştiriler sorulunca, “Bu konuda çok düşündüm. Farklı ne yapabilirdim diye. Air Force One’ı indirebilirdim. Ama o zaman halkı kurtarmak için çabalayan polisin bir kısmı, güvenliğine zaman  harcayacaktı” yanıtını verip kurtarma operasyonunu övdü. 

‘Obama’ya tehdit ABD’ye terör saldırısı’
‘Şer ekseni’ tezine sahip çıkan Bush bugün neyi tehdit gördüğü sorulunca, Obama için en ivedi tehdidin Amerika’ya terör saldırısı olacağını savundu. Bush, Kuzey Kore ile İran için ‘hâlâ tehlikeli’ dedi. Irak’ta ise demokrasinin ayakta kalıp kalamayacağın bilmediğini söyledi.
Konu Gazze’ye gelince, İsrail’in sadece kendini koruduğunu savunan Bush, sürdürülebilir bir ateşkesin ancak Hamas roketlerinin susmasıyla olabileceğini savundu.
Gazetecilerle şakalaşıp berbat İngilizcesine dair eleştirilere atıfla ‘hak ettiğinin altında değerlendirildiğini’ söyleyen Bush, aslında çok da fazla eleştireni olmadığını belirtirken, “Göreceksiniz, aynı şey Obama’ya da olacak. Çok eleştirilecek, ağır şekilde eleştirilecek ve bazen hayal kırıklıkları yaşayacak” yorumu yaptı. Bush yine de halefine ‘iyi şanslar’ dilemeyi ihmal etmedi. (afp, ap, Reuters)